Konkurs rozstrzygnięty!

Mamy kolejnych nagrodzonych w konkursie „Aktywni w Mieście” 2015!
Wszystkim zgłoszonym jak również wygranym ogromnie dziękujemu i gratulujemy!

WYRÓŻNIENIA – ZuzannA Dubiak

Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła kilka lat temu – w gimnazjum nr 2 w Gdańsku, gdzie zaangażowała się w działalność Szkolnego Koła Caritas i wraz z innymi uczniami podejmowała różne działania charytatywne na terenie szkoły.
Po ukończeniu gimnazjum Zuzanna trafiła do Centrum Wolontariatu Caritas we Wrzeszczu na Jesionowej gdzie zgłosiła się do udziału w projekcie „Szkoła Młodych Liderów”. Równolegle do udziału w projekcie Zuzia zaangażowała się bardzo mocno w wolontariat kolonijny, jak również w różne działania Centrum Wolontariatu Caritas.  
Tym  co – wyróżnia Zuzię i co zasługuje na szczególną uwagę jest je gotowość i chęć do działania oraz otwartość na nowe wyzwania. Swoim zapałem zaraża też swoich rówieśników i młodszych wolontariuszy.

WYRÓŻNIENIE – Estera Wielgat

Jak sama opowiada do „Glanika” trafiła przez ogłoszenie – poszukiwaliśmy wówczas osoby do prowadzenia zajęć plastycznych. I tym oto bardzo szczęśliwym przypadkiem stała się częścią MROWISKA. Estera przychodzi regularnie do świetlicy od dwóch lat, początkowo bardzo nieśmiało, z czasem z coraz większym zaangażowaniem i radością. Jest osobą która zauważa potrzeby innych, chętnie się uczy nowych wyzwań.
Gdy Estera jest w Mrowisku czas płynie bardzo szybko, każde zajęcia plastyczne mogłaby trwać cały dzień, są ciekawe i angażują wszystkich, nawet tych którzy często nie wierzą że coś uda im się zrobić.

Nagrodę w kategorii Firma realizująca program wolontariatu pracowniczego otrzymała Grupy Energa

Zaangażowanie pracowników spółek Grupy Energa w pomoc organizacjom pożytku publicznego oraz integrowanie ich wokół wspólnej idei pomagania innym, to ważny obszar działalności Grupy Energa. Jednym z realizowanych projektów był projekt „Aktywni Charytatywni” który łączył wolontariat pracowniczy i popularyzację zdrowego trybu życia. Przyświecała mu idea „Zadbaj o swoje zdrowie i spełniaj marzenia innych”. Aktywni Charytatywni to tylko jedna z akcji, w której – jako wolontariusze – uczestniczą pracownicy Grupy Energa.  Od dwóch lat pokonują kilometry (na rowerach, rolkach, chodząc, biegając, pływając), które przeliczane są na finansowe wsparcie. W 2014 roku wykręcili ponad 240 tys. kilometrów dzięki czemu zakupili 230 rowerów dla wychowanków placówek opiekuńczo wychowawczych w 9 miastach Polski. W 2015 zdobyli dla tych samych dzieciaków ponad 400 wyprawek sportowych. Właśnie  kończą świąteczną akcję podarunkową oraz zapowiadają kolejne projekty.

W kategorii Aktywność wolontariacka w szkołach nagrodę otrzymał Klub Wolontariatu działający przy Gimnazjum nr 29 im. Jana Kochanowskiego w Gdańsku

Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum nr 29 istnieje nieprzerwanie i aktywnie działa w środowisku od 2002 r. W tym czasie wykształciło i w pracę na rzecz potrzebujących włączało ok. 400 Wolontariuszy. Przygotowali oni i zorganizowali wiele akcji, przedsięwzięć, kampanii – o zasięgu szkolnym, lokalnym/miejskim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoją pomocą obejmują m.in. osoby starsze, dzieci, chorych, ubogich, nie zapominają także o bezdomnych zwierzętach. Wolontariusze angażują się w ponad 20 dużych akcji w ciągu roku szkolnego np. jak „Pola Nadziei 2015” „PZU Gdańsk Maraton”, cały czas organizując małe przedsięwzięcia również w szkole.

Koordynatorem wolontariuszy w roku 2015 została koordynatorka Klaudia Suliborska, koordynatorka Fundacji Mam Marzenie w Gdańsku

Klaudia jest magistrem inżynierem chemii. Obecnie jest doktorantką nauk chemicznych Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Mimo ciężkich studiów i wielu obowiązków fundację traktuje jak drugi dom. W Fundacji Mam Marzenie jest od 4 lat, a od dwóch pełni funkcję koordynatora oddziału Trójmiasto. Celem organizacji jest spełnianie marzeń dzieci, których choroby zagrażają życiu. Klaudia uwielbia poznawać i spełniać te marzenia. Jej działania wychodzą jednak poza ramy fundacji, często utrzymuje stały kontakt z Podopiecznymi i ich rodzinami.
Klaudia potrafi też świetnie organizować imprezy oraz szukać sponsorów dla Marzycieli. Jedno trzeba jej jednak przyznać, nie oszczędza pieniędzy- zawsze powtarza, że dziecko może powiedzieć tylko jedno marzenie, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby jego spełnienie było idealne.
Klaudia Suliborska jako koordynator bardzo dobrze kieruje i pomaga wolontariuszom. Nie tylko koordynuje pracą, ale jest też inspiracją.

Wolontariuszka roku 2015 – Paulina Mrozik

Paulina jest bardzo aktywną wolontariuszką. Pomimo wielu obowiązków uczennicy szkoły średniej, znajduje czas, aby pomagać innym. Od trzech sezonów działa jako wolontariusz przy organizacji meczów PGE Atomu Trefla Sopot. Od końca zeszłego sezonu pomaga również przy przygotowaniu meczów Lotosu Trefla Gdańsk. Od ponad roku jest wolontariuszką fundacji Dr. Clown. Regularnie odwiedza dzieci z gdańskich szpitali, sprawiając im radość poprzez wspólną zabawę.
Paulina jest jednak najbardziej aktywna w wolontariacie, jakim jest harcerstwo. Działa w 733 Morskiej Drużynie Harcerskiej „Panta rhei”. Od ponad 2 lat przygotowuje zbiórki dla młodszych kolegów. Od roku pełni funkcję przybocznej, organizując zajęcia i wyjazdy dla dzieci.

Wolontariusz roku 2014 – Marek Pieńkowski, założyciel organizacji S.O.S WSB – Studencka Odpowiedzialność Społeczna.

Pan Marek w 2014 roku zdecydował się utworzyć na swojej uczelni tj. Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku organizację studencką, która zajmuje się szeroko rozumianą działalnością społeczną i organizacją wydarzeń o takim charakterze – S.O.S – Studencka Odpowiedzialność Społeczna. W ramach prac w organizacji Marek był koordynatorem
i głównym inicjatorem m.in. takich akcji jak „Akcja – reakcja”, „”Nie bij mnie, kochaj mnie”, „Zbiórka krwi”.
Oprócz prac bezpośrednio związanych z organizacją wydarzeń na naszej uczelni Marek jest odpowiedzialny również za bieżące prowadzenie S.O.S WSB, w tym pozyskiwanie funduszy, prowadzenie strony internetowej naszej organizacji, a także reprezentowanie stanowiska członków organizacji wobec władz uczelni. Jego postawa jest godna wyróżnienia a jego zaangażowanie i zapał do działania, wpływa motywująco na pozostałych członków naszej organizacji.

 

Projekt i wykonanie: Mehowmy