Kolejna edycja programu dla młodych żeglarzy

Program edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing w 2016 roku realizowany będzie w 10 ośrodkach w Polsce. W województwie pomorskim, od tego roku programem objęte są już 3 miasta – po raz czwarty Gdynia, po raz drugi Sopot i po raz pierwszy Gdańsk.


W Trójmieście szkoleniem objętych zostanie 200 dzieci w dwóch grupach wiekowych: 7 – 9 i 9 – 11 lat. Ci pierwsi uczyć się będą pływania na łodziach klasy Optimist w ośrodku w Gdyni (100 uczestników), a ich starsze koleżanki i koledzy na deskach windsurfingowych w Gdańsku i Sopocie (50 osób w każdym z ośrodków). Każdy z młodych adeptów żeglarstwa, ucząc się podstaw tego sportu, spędzi na zajęciach w ramach programu ENERGA Sailing 126 godzin w ciągu 42 tygodni od marca do października. Zajęcia prowadzone będą przez pięć dni w tygodniu, co oznacza, że ENERGA Sailing to łącznie 630 godzin nauki żeglowania.


W pierwszym etapie, trwającym do końca kwietnia uczestnicy będą poznawać teoretyczne podstawy żeglarstwa i brać udział w zajęciach ogólnorozwojowych. Natomiast od maja do października będą przekuwać teorię w praktykę podczas treningów na wodzie.

 

Dotychczas w trzech edycjach programu kompleksowej edukacji żeglarskiej wzięło udział ponad 3000 dzieci. a 9000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych lekcjach żeglarskich, które jesienią każdego roku odbywają się w szkołach podstawowych w całym kraju. Dodatkowe spotkania warsztatowe z zakresu podstaw żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie i zdrowego tylu życia zostały przeprowadzone zostały w listopadzie ubiegłego roku w 90 szkołach w całym kraju.


Za organizację zajęć odpowiadają regionalni koordynatorzy programu ENERGA Sailing. Udzielają oni zainteresowanym wszelkich informacji na temat zajęć, warunków uczestnictwa i wszelkich spraw związanych z udziałem w programie. Dane kontaktowe koordynatorów znajdują się na stronie www.edu.energasailing.pl


Swój wkład w żeglarską edukację najmłodszych będą mieli ci najlepsi. Patronami projektu ponownie zostali zawodnicy kadry narodowej ENERGA Sailing Team Poland, w tym Piotr Myszka i Małgorzata Białecka, świeżo upieczeni mistrzowie świata w klasie RS:X. Małgorzata Białecka będzie patronką w Warszawie, w Gdańsku Piotr Myszka. W Sopocie patronem programu jest Paweł Tarnowski, w Gdyni Przemysław Miarczyński.

 

– Żeglarstwo to nie tylko sport, ale również niesamowita szkoła charakteru. Uczy wytrwałości, konsekwencji i ciężkiej pracy. Wszystko to procentuje nie tylko w sporcie, ale również w codziennym życiu. To ważne, aby zaszczepiać te wartości już u dzieci – ocenia Przemysław Miarczyński. – Dzięki ENERGA Sailing można połączyć przyjemne z pożytecznym i ciekawie spędzić wolny czas, niezależnie czy ktoś zamierza kontynuować sportową karierę czy nie – dodaje.

Projekt i wykonanie: Mehowmy