Klub 7 Przygód rusza do Portugalii – warsztaty dla dzieci w IKM

Portugalskie fado i warsztaty z Marzeną Nieczują – Urbańską, malowanie barwnych kafelków Azulejos i warsztaty plastyczne dotyczące historii, legend, architektury i życia w Portugalii – to wszystko czeka na uczestników i uczestniczki Klubu 7 Przygód 23 stycznia w sieni IKM. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl .

 

Moduł I: Opowieść o portugalskim fado | „Dziewczynka z morza” Sophii de Mello Breyner | Osoba prowadząca: Marzena Nieczuja – Urbańska | 9.30 – 10.50 | 9 – 13 lat

Poranek – od portugalskiego fado – rozpocznie Marzena Nieczuja Urbańska, aktorka gdańskiego Teatru Wybrzeże, która w 2004 roku za recital pieśni „ Fado” otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii największe wydarzenie teatralno–muzyczne, a rok później za wszystkie recitale, nagrodę publiczności festiwalu Teatru Wybrzeże. Podczas Klubu Siedmiu Przygód poprowadzi warsztaty o portugalskim fado – melancholijnej pieśni, wykonywanej przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar, która nazywana jest czasami portugalskim bluesem.

 

Następnie aktorka przeczyta dzieciom powieść „Dziewczynka z Morza” Sophii de Mello Breyner. Jest to pełna uroku opowieść o przyjaźni, która nie zna granic i która pokona każdą przeszkodę. To historia pachnąca morską bryzą, tajemniczo szumiąca falami i czarująca barwną egzotyką podwodnego świata. Autorka jest mistrzynią języka portugalskiego i jedną z największych poetek XX wieku. Jej opowiadania dla dzieci stanowią trzon klasyki portugalskiej literatury dziecięcej.

 

Moduł II: Magia w kafelku zaklęta- barwna kultura Portugalii. Sztuka zdobienia kafelek ceramicznych – Azulejos | Osoba prowadząca: Marta Tomaszewska-Gruszka | 11.30 – 12.30 | 8 – 13 lat

Azulejos to kwadratowe, ręcznie malowane i szkliwione kafelki ceramiczne charakterystyczne dla Portugalii. Można je tam spotkać na każdym kroku, a w Muzeum Narodowym Azulejos w Lizbonie znajduje się bogata kolekcja wyjątkowych kafli (ściennych jak i podłogowych), które w tym kraju uchodzą za narodową formę sztuki.

 

Podczas warsztatów „Magia w kafelku zaklęta” uczestnicy wraz z malarką będą wykonywać własne, charakterystyczne niebiesko-białe kafelki azulejos. Malowane będą farbami witrażowymi i ceramicznymi, według oryginalnych portugalskich wzorów. Materiały warsztatowe będą zapewnione.

 

Moduł III: Vasco da Gama i lizbońskie sardynki – warsztaty literacko – plastyczne” | Osoby prowadzące: Anna Czerwińska-Rydel oraz Agnieszka Żelewska | 13.00 – 14.30 | 6 – 13 lat

Portugalia to kraj wielkich żeglarzy, a z portu w Lizbonie wyruszali odkrywcy nieznanych lądów, m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan. Niektórzy z tych śmiałków zostawili tajemnicze listy w butelkach, które opowiedzą nam, dokąd dopłynęli i co tam zobaczyli.

 

Podczas wirtualnego spaceru po Lizbonie pisarka Anną Czerwińska-Rydel oraz ilustratorka Agnieszka Żelewska opowiedzą dzieciom o związkach miasta z oceanem, o architekturze manuelińskiej, muzyce tęsknoty, oceanarium, spaniu z rekinami, kazaniu świętego Antoniego do ryb i o symbolu Lizbony – sardynkach.

 

Stworzą też razem z uczestnikami warsztatów fantastyczne projekty niezwykłych ryb – na wzór portugalskich artystów, którzy co roku biorą udział w konkursie na najciekawszą plastycznie sardynkę.

 

Zapisy na warsztaty ruszyły 12 stycznia. Aby się zapisać, należy wysłać maila pod adresem katarzyna.buczek@ikm.gda.pl , w tytule proszę wpisać „Portugalia” i numer modułu. W mailu trzeba podać: imię, nazwisko i wiek dziecka, numer kontaktowy do opiekuna. Każda wiadomość z prośbą o zapisy otrzyma potwierdzenie.

Projekt i wykonanie: Mehowmy