Kibice z Gdańska to też wolontariusze

Nowy stadion w Gdańsku, który jest jedną z wizytówek mistrzostw UEFA EURO 2012™, przyciąga wiele osób. Poniedziałkowy mecz pomiędzy Lechią Gdańsk a Koroną Kielce zapragnęła zobaczyć grupa niepełnosprawnych umysłowo dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie. Ich opiekunowie zgłosili się z prośbą o pomoc w umożliwieniu wejścia na mecz.

 

Dzięki uprzejmości Lechii Gdańsk S.A i pomocy organizacyjnej Miasta Gdańska przekazano kilkanaście bezpłatnych wejściówek wychowankom Ośrodka. Grupą zaopiekowali się wolontariusze – kibice z lokalnych organizacji pozarządowych: Fundacji Obudź Nadzieję i Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”. Wszyscy bawili się dobrze, niezależnie od aktualnej formy sportowej klubu z Gdańska, a dla większości z wychowanków było to, jak to zgodnie określili, „wydarzenie roku”.

 

Jak widać piękny stadion i wysokie standardy bezpieczeństwa przyciągają coraz więcej nowych fanów piłki do Gdańska. Już od kilku lat Miasto przygotowuje się do Mistrzostw Europy także pod względem pracy z lokalną społecznością i kibicami. To właśnie w Gdańsku powstał pilotażowy ośrodek „Kibice Razem”, który skupia aktywnych fanów Lechii, chcących wykazać się pozytywnymi działaniami.

 

Oprócz opisanej pomocy organizowane są również turnieje sportowe, szkolenia, konferencje, warsztaty. Kibice zajmują się także pracą z podopiecznymi gdańskich domów dziecka – organizują im wakacyjny wypoczynek, rozgrywki piłkarskie, a także zabierają regularnie na mecze Lechii.

 

Także Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy” w ciągu ostatnich kilku lat przeprowadziło wiele akcji charytatywnych i społecznych. Włączyli się oni w organizację UEFA EURO 2012™ poprzez zgłoszenie od przygotowania i prowadzenia w trakcie Turnieju „Ambasady Kibica”, gdzie jako wolontariusze będą pomagać kibicom zza granicy podczas ich pobytu w Gdańsku w czasie Mistrzostw.

 

Jak widać wspólna praca z fanami i różne akcje społeczne powodują, że mecze na pięknej, nowoczesnej PGE Arenie wiążą się z dużą dawką pozytywnych emocji nie tylko dla Gdańszczan, ale także dla wielu ludzi z bliższych i dalszych miejscowości.

 

 

Jan Ptach

Biuro Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012

Projekt i wykonanie: Mehowmy