Każda pora roku dobra na rower

Bez względu na pogodę, praca wre. Gdynia wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk wytycza leśne ścieżki rowerowe, buduje infrastrukturę w atrakcyjnych miejscach oraz znakuje trasy zgodnie ze standardami PTTK.

 

Łączna długość tras rowerowych na leśnych terenach Gdyni wynosi blisko 80 kilometrów, co razem z miejskimi daje ponad 130 kilometrów ścieżek rowerowych. Właśnie zakończyły się prace związane z poprawieniem nawierzchni leśnej trasy, która łączy Karwiny z Małym Kackiem, między ulicami Racławicką a Płocką. Powstały również nowe miejsca wypoczynku z zapleczem turystycznym przy skrzyżowaniu niebieskiego szlaku rowerowego i ścieżki przyrodniczej Szlak wiewiórki w leśnictwie Cisowa. To już piąte tego typu miejsce w gdyńskich lasach. 

Do istniejących kolorów oznaczających szlaki turystyczne, dołączył nowy – żółty, zaczynający się na Chwarznie, w miejscu skrzyżowania niebieskiej trasy rowerowej oraz szlaków żółtego i czerwonego, a kończący przy ulicy Wiczlińskiej w Dąbrowie. Na kolejny kolor zdecydowano się dlatego, że trasa kilkakrotnie przecina się i łączy ze szlakami pieszymi w różnych kolorach, a to powodowało dezinformację rowerzystów.

 
Gdynia przygotowała też specjalną publikację „Rowerem po gdyńskich lasach – mapa lasów Gdyni i okolic”. Wydawnictwo jest dostępne w Miejskiej Informacji, ale istnieje również wersja elektroniczna na stronie gdyniarowerem.pl i gdyniaturystyczna.pl. Rowerzyści znajdą tutaj przydatne informacje, o tym gdzie mogą jeździć rowerem i  gdzie w mieście znajdą serwisy rowerowe – mówi Tomasz Banel naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości w Gdyni.

Publikacja wydana w nakładzie 3 000 sztuk, dystrybuowana będzie nieodpłatnie miedzy innymi przy okazji miejskich imprez. Wydawnictwo można pobrać ze strony internetowej: www.gdyniaturystyczna.pl/.

W bieżącym roku odnowione zostały także dwa szlaki piesze. Szlak „Zagórskiej Strugi” na odcinku Gdynia – Kleczkowski Młyn o długości 19,5 km oraz szlak „Źródło Marii” na odcinku Wielki Kack – Osowa o długości 6 km. Dodatkowo poddano renowacji pięć drewnianych tablic z przebiegiem szlaków.

Projekt i wykonanie: Mehowmy