Kartka z kalendarza – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to święto obchodzone corocznie 18 kwietnia w większości krajów świata. Ustanowiony został w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i wpisany przez UNESCO do światowego rejestru najważniejszych uroczystości kulturowych.

 

Jaki jest nadrzędny cel Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków? Przede wszystkim przybliżenie mieszkańcom tego, jak ważne i cenne powinno być nasze dziedzictwo kulturowe. Ideą obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i krajowego, a nieodłącznym elementem dzisiejszego święta w Polsce jest nagrodzenie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin. Co istotne, Polska została jednym z pierwszych Państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Według stanu z roku 2006, zostało na nią wpisanych 19 polskich dóbr, co daje 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.

 

Główne obchody Dnia Zabytków odbywają się w Krakowie, Toruniu, Warszawie i innych miastach wpisanych na listę UNESCO. Mniejsze uroczystości odbywają się w kilkudziesięciu innych ośrodkach, poczuwających się do troski o zachowanie zabytków. W Gdańsku wydarzeniem, które uczci Dzień Ochrony Zabytków będzie prezentacja neohistorycznych mebli w stylu gdańskim, organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Wystawa odbędzie się dziś w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 w Gdańsku.

 

 

Kaja Chmielewska

Foto: Rafal Konkolewski

Projekt i wykonanie: Mehowmy