Karta dużej rodziny

Pierwsze karty wydano w styczniu tego roku. Uprawniają do darmowych przejazdów komunikacją miejską oraz zniżek na korzystanie z niektórych instytucji kultury i placówek miejskich. Karty Dużej Gdańskiej Rodziny, to małe plastikowe dokumenty, które mają ułatwićżycie osobom z rodzin wielodzietnych.


Kartę mogą otrzymać wielodzietne rodziny mieszkające w Gdańsku, rodzinne domy dziecka oraz rodziny zastępcze. Warunkiem jest posiadanie co najmniej trójki dzieci, w wieku do 18 lub jeżeli dziecko nadal się uczy, do 26 lat. Każdy członek rodziny może otrzymać swoją własną kartę, ze zdjęciem i rocznym terminem ważności. Termin ten może zostać przedłużony w Punkcie ZTM. Aby ubiegać się o kartę nie trzeba spełniać żadnych wymagań finansowych.


Co zrobić aby otrzymać taką kartę? Przede wszystkim wypełnić wniosek i złożyć go w jednym z Punktów ZTM. Razem z podaniem trzeba dostarczyć podpisane zdjęcia członków rodziny, opłatę w wysokości 10zł za każdą kartę oraz zestaw dokumentów potwierdzających status rodziny wielodzietnej. Jest to odrobina wysiłku, którą musimy włożyć, aby móc cieszyć się praktycznymi przywilejami.


Karty uprawniają do wielu zniżek. Między innymi do darmowych odwiedzin w oliwskim ZOO w każdą pierwszą sobotę miesiąca, aż do 3 września. Dają również możliwość obejrzenia sobotnich spektakli w Teatrze Miniatura z ceną obniżoną o 20%. Zniżki są różnorodne, a ich spis znajduje się w katalogu wydawanym wraz z kartą.


Gotowe wnioski oraz wszelkie dodatkowe informacje dostępne są na stronach gdańskiego ZTM oraz MOPS, a także w Punktach Obsługi Klienta ZTM.

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy