Już dzisiaj startują warsztaty z demokracji

Kto powinien podejmować decyzję w sprawach ważnych dla miasta? Jak mieszkańcy mogą wpływać na kształt miasta? Czyli wszystko o demokracji w rozumieniu starożytnych Greków, a więc jak doprowadzić do rzeczywistych rządów obywateli.

Sopocka Inicjatywa Rozwojowa to grupa kilkunastu mieszkańców Sopotu, która działa na rzecz tego, by mieszkańcy mogli współdecydować o sprawach miasta. To przede wszystkim ta grupa, która zaproponowała społeczny budżet w Sopocie, a więc budżet, w którym o 1% wydatków miasta zadecydują mieszkańcy.  Teraz proponują warsztaty z demokracji, bo w końcu swoim działaniem udowadniają, że o demokracji wiedza dużo i chcą ją wcielać w codzienne życie.

Warsztaty to luźne spotkania mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów i polityków, którzy w swobodnej atmosferze będą rozmawiać o tym, co można zrobić, by naprawić demokrację lokalną. 

Warsztaty są otwarte dla każdego i będą odbywały się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 35, na II piętrze). Pierwszy warsztat będzie dotyczył władzy: „Silna rada czy silny prezydent? Kto powinien podejmować decyzje w sprawach miasta?”, start już dzisiaj o godzinie 18:00. Kolejne warsztat już za tydzień – 30 stycznia, a będzie dotyczył dobrych praktyk „Wybierasz ty! Dobre praktyki wybierania naszych przedstawicieli”. Ostatni, trzeci warsztat odbędzie się 13 lutego i tu będzie można porozmawiać o zaangażowaniu mieszkańców „Demokracja równa się partycypacja. Jak mieszkańcy mogą wpływać na kształt miasta?”.

 

 

 

 

Foto: Johanna Pung

Projekt i wykonanie: Mehowmy