Jest praca dla osób z niepełnosprawnością

Wczoraj w gdańskim Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyły się Tragi Pracy i Możliwości dla Osób z Niepełnosprawnością.

 

Targi rozpoczęły się punktualnie o 10:00 i trwały cztery godziny. Na targach niepełnosprawni mogli zapytać o oferty pracy bezpośrednio u pracodawców, a nawet zostawić swoje CV. Organizacje pozarządowe chętnie opowiadały o tym, co można robić poza pracą, jak można zaangażować się w tworzenie obywatelskiego społeczeństwa, jak dzielić się z innymi swoimi umiejętnościami i pasjami, a nawet jak dzięki takiej aktywności otworzyć sobie drogę do przyszłej kariery.

 

– Ogólnie otwieramy się na wszystkich. Do każdej restauracji możemy zatrudnić do dwóch osób niepełnosprawnych. Ograniczeniami są tylko przeciwwskazania od lekarza w konkretnym przypadku. Proponujemy osobom niepełnosprawnym trzy obszary w których mogą pracować: praca przy kuchni, praca porządkowa i praca przy kasie – tak możliwości dla osób niepełnosprawnych opisywało Centrum Pracy McDonald`s.

 

– Jesteśmy tu po to, żeby pokazać osobom niepełnosprawnym, że mogą zaangażować się w wolontariat, a jedyną przeszkodą jaka ich ogranicza w tym wypadku są bariery architektoniczne, ale można robić naprawdę mnóstwo rzeczy, a inni wolontariusze mogą pomóc przeskoczyć nawet najgorsze bariery – mówi Ania Sikorska z Biura Pośrednictwa Wolontariatu z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

 

Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem, jak mówił Paweł Raksimowicz – Jestem tutaj, bo w tej chwili jestem bezrobotny i nie zawsze wszystko jest w internecie -.

 

– Wiele osób pytało mnie przede wszystkim o to ile mogą zarobić. Tłumaczyłam im, więc na ile mogą liczyć jako pracownicy hipermarketu. Dla niepełnosprawnych mamy różne oferty, obecnie potrzebujemy kasjerów, piekarzy, cukierników i masarzy. Wszystkie stanowiska są dostępne dla osób niepełnosprawnych oczywiście uwzględniając ich stopień niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne już u nas pracują np. wykładając towar, ale np. jeżeli jest osoba, która niedosłyszy i chciałaby pracować na kasie – jak najbardziej. Trudo się jednak do takich ludzi dostać, jednak dzięki taki wydarzeniom łatwiej złapać kontakt – mówi Anna Taillandier, HR E.Leclerc.

 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Powiatowego Urzędu Pracy – Mieliśmy oferty pracy i to naprawdę dużo około 30-40 ofert pracy, mieliśmy tez oferty z otwartego rynku pracy. Osoby odwiedzające nasze stoisko były zainteresowane jak szukać i gdzie szukać. Było bardzo dużo osób aktywnych i zainteresowanych rozwojem, a warsztaty z zakresu przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ponadto osoby były dobrze przygotowane i miały ze sobą CV. Część osób już wiedziała czego chce, takie osoby przychodziły z konkretnymi oczekiwaniami i wiedzą. Bardzo dużo osób pytało o pracę biurową, ale również o telemarketing i telepracę – mówi Anna Dukowska, doradczyni zawodowa z Powiatowego Urzędu Pracy.

 

Targi pracy nie dały zatrudnienia każdemu odwiedzającemu, ale z całą pewnością dały wiedzę, która jest znakomitą podstawą do swobodnego poruszania się po rynku pracy, jak mówi Marzena Leszczyk, terapeutka – Przyjechałam z grupą, jesteśmy z Kościerzyny. Wiemy, że może nie dostaniemy pracy, ponieważ to nie nasz rejon, ale teraz wiemy – jak szukać.

 

 

 

Foto: Stanisław Orczykowski

Projekt i wykonanie: Mehowmy