Jest listopad, jest wąs

Jeżeli w kalendarzu mamy listopad, to oznacza jedno. Przyszła pora na akcję Movember Gdynia, kiedy mężczyźni zapuszczają wąsy w szczytnym celu. Zarost, stara się odmienić oblicze męskiego zdrowia i zachęcić do edukacji związanej z profilaktyką jąder.

 
Movember, czyli połączenie słów „November” (listopad) i „moustache” (wąsy), to akcja która już od ponad dekady szerzy wiedzę na temat profilaktyki męskich nowotworów. Wąsy jako prawdziwie męski atrybut mają szansę stać się tym, czym różowa wstążka jest w walce z rakiem piersi, czyli ogólnoświatowym symbolem zapobiegania, wykrywania oraz leczenia nowotworów. Movemberowe działania realizujemy w ramach kampanii społecznej Odważni Wygrywają, która samobadanie stawia jako skuteczną metodę profilaktyki raka jądra – mówi Małgorzata Marmajewska z fundacji Gdyński Most Nadziei. 

 
Wąsy powoli pojawiają się nie tylko na męskich twarzach, ale również na autobusach, trolejbusach, budynkach, samochodach i pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej. Bardzo się cieszę, że możemy realizować akcję po raz drugi. Mamy w tym roku trzy cele. Po pierwsze chcemy przeprowadzić odważną rozmowę o zdrowiu. Co można z nim zrobić, żeby nie pozwolić chorobie się rozwinąć. Po drugie chcemy zmobilizować mężczyzn żeby wzięli sprawy w swoje ręce, bo wystarczy naprawdę niewiele żeby skontrolować swoje ciało. Trzecie to zbiórka pieniędzy. Mamy porozumienie z gdyńskimi restauracjami, które na czas akcji wprowadzą do swojego menu specjalne movemberowe pakiety. Część z dochodów zostanie przeznaczone na Gdyński Most Nadziei – mówi koordynator akcji Michał Lech

 
Poza twarzami mobraci oraz porośniętą wąsem przestrzenią publiczną, akcja toczy się w internecie. W tym roku powstał #MovemberGdynia przy pomocy którego można między innymi dawać wyrazy poparcia dla akcji, tropić wąsy na mieście, zyskiwać zniżki oraz gadżety w partnerskich restauracjach i instytucjach. Ponadto codzienną dawkę wąsatych wieści zapewni także strona www.fb.com/movembergdynia.

Treści dotyczące profilaktyki raka jądra na stronie http://www.odwazni.com/.

Projekt i wykonanie: Mehowmy