Jedzenie zamiast bomb

Zima to ciężki czas dla osób bezdomnych, dlatego pomocną dłoń z miską zupy czy innego ciepłego, wegetariańskiego posiłku w stronę potrzebujących wyciągają członkowie gdańskiej inicjatywy „NIC O NAS BEZ NAS”.

 

Grupa rozpoczęła już cotygodniowe rozdawanie ciepłego posiłku osobom bezdomnym. Do tej pory działali na dworcu PKP, jednak postanowili przenieść swoją inicjatywę i teraz spotkamy ich w każdą niedzielę o godzinie 12 przy fontannie Neptuna na Długim Targu. W zeszłym tygodniu, 20 listopada, wegetariański barszcz ukraiński dostali nawet turyści spacerujący w pobliżu. Organizatorzy zapewniają, że posiłki przygotowane są z warzyw otrzymanych bezpłatnie od gdańskich handlowców.

 

W Internecie natomiast rozgorzała dyskusja. Głosów za jest tyle samo co przeciw. Są osoby oburzone rozgłosem inicjatywy, ponieważ karmią bezdomnych od lat i nie rozgłaszają tego w mediach. Inni natomiast twierdzą, że grupa zrobiła to właśnie dla „reklamy” w mediach, ponieważ karmiła wszystkich spacerujących, nie patrząc że wśród niech byli turyści, studenci i młodzież, których było stać na posiłek w barze. Pod galerią nawet możemy znaleźć komentarz niejakiego użytkownika gd (gość): towarzystwo na fotce to nie są bezdomni tylko starzyzna, która czeka na okazje by coś dostać za darmo. Prawdziwi bezdomni są przy dworcu lub pod mostem. Pewne jest, że należy pomagać z dobroci serca osobom potrzebującym, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, pytanie tylko czy akcja ta powinna mieć charakter politycznego pstryczka w nos dla władz miasta.

 

Grupa Inicjatywna „NIC O NAS BEZ NAS” to niezależna inicjatywa mieszkańców Gdańska, która powstała w 2009 roku, jako sprzeciw mieszkańców wobec drastycznej podwyżki czynszów. Po więcej informacji, zapraszam na stronę grupy pod adresem , oraz na profil akcji grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Food-Not-Bombs-Gda%C5%84sk/201581086583290

 

Agnieszka Borkowska
Foto: http://www.foodnotbombs.net/

Projekt i wykonanie: Mehowmy