Jaki był ten rok wolontariatu?

Rok 2011 to rok niekończącej się zimy, nienadchodzącego lata i spisu powszechnego. To również rok Polskiej Prezydencji, rok chemii, lasów, turystyki rodzinnej, Jana Heweliusza i Czesława Miłosza. Dla nas jednak co innego miało znaczenie – rok 2011 był Europejskim Rokiem Wolontariatu i Aktywności Obywatelskiej.

Jak to się stało?
Rada Unii Europejskiej 27 listopada 2009 r. podjęła decyzję w sprawie Europejskiego Roku Wolontariatu Propagującego Aktywność Obywatelską. Uzasadniała swoją decyzję w ten sposób: ”Sprzyjanie aktywności obywatelskiej jest kluczowym elementem mającym służyć zwiększaniu spójności i rozwojowi demokracji. Europejski Rok Wolontariatu Propagujący Aktywność Obywatelską pomoże wykazać, że wolontariat jest jednym z kluczowych wymiarów aktywności obywatelskiej i demokracji, gdyż pozwala realizować w praktyce takie wartości europejskie, jak solidarność i niedyskryminacja, a także przyczynia się do harmonijnego rozwoju społeczeństw europejskich.


Jak było?

Galeria Wolontariatu
Europejski Rok Wolontariatu w Gdańsku zaczął się już od stycznia wielką „Galerią Wolontariatu”. Galeria Bałtycka na jeden weekend zamieniła się w targi organizacji pozarządowych. Wszyscy mogli przekonać się ile jest organizacji pozarządowych w Trójmieście, czym się zajmują, jak bardzo są potrzebne i jak można w nich działać jako wolontariusz. Jak się okazało możliwości nie było końca.


Akcjonariusze

Równocześnie ze wzrostem temperatury za oknem, wzrastała również liczba akcji, w których brali udział wolontariusze programu Gdańscy Akcjonariusze. Działali wszędzie. Akcjonariusze byli na Baltic Sail, podczas Polskiej Prezydencji w Radzie UE, na FECIE, podczas festiwalu kultury hip-hopowej Gdańsk Dźwiga Muzę, byli również podczas Dnia otwartego PGE Arena, podczas Meczu Polska-Niemcy, a nawet na Cartoon Forum Polska 2011.Byli i pokazywali innym, że wolontariat to nie tylko pomoc społeczna, to nie tylko pomoc biednym i chorym, ale pomoc organizacyjna, a przede wszystkim udowadniali, że wolontariat to rewelacyjna przygoda, która wciąga i uzależnia.


Szkolenia i spotkania

Przez cały rok w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku odbywały się szkolenia: dla wolontariuszy, którzy dowiadywali się jakie mają prawa i obowiązki jako wolontariusze, ale przede wszystkim ważne były szkolenia dla osób z organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, które w przyszłości miały zajmować się wolontariuszami. Na szkoleniach koordynatorzy dowiadywali się jak rekrutować wolontariuszy, jak określić zadania dla wolontariusza i jak go motywować. Ponadto przez cały rok Regionalne Centrum Wolontariatu uczestniczyło w wielu spotkaniach informacyjnych, podczas których opowiadało co to jest wolontariat i co można robić jako wolontariusz. Spotkania odbywały się w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach, na uczelniach, targach i konferencjach.

 

Kiwi

Wraz z końcem lata powstało Kiwi. Pierwszy portal w Trójmieście o aktywności obywatelskiej mający dwie funkcje. Pierwsza funkcja to najświeższe informacje z tego, co obywatelskiego dzieje się w Trójmieście, druga funkcja to oferty wolontariackie przez internet. Każdy, kto myśli o wolontariacie może skorzystać z Kiwi, gdzie może przeczytać o tym co to jest wolontariat, jak zostać wolontariuszem, czy jest to trudne i czy jest to zobowiązanie na całe życie. Ponadto można poczytać jak różne formy wolontariatu istnieją, można zapoznać się z organizacjami pozarządowymi aktywnie działającymi w Trójmieście i wyszukać zadania dla siebie, a więc to co mogę robić jako przyszły wolontariusz.

 

Forum Młodych i Wielka Gala

W Gdańsku Rok Wolontariatu nie zakończył się jednak wraz z końcem lata. Jesienią wystartowało kolejne Forum Młodych, tym razem o wolontariacie, a w grudniu miało miejsce niezwykłe wydarzenie – pierwsza w historii Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku tak duża Gala Wolontariatu.


Po co?
Europejski Rok Wolontariatu, był przede wszystkim po to, żeby promować wolontariat, ale nie tylko wolontariat, także każdą małą inicjatywę, która zrodziła się chociażby na osiedlowym podwórku. Europejski Rok Wolontariatu zakończył się 31 grudnia 2011 roku, ale w Centrum Wolontariatu będzie trwał jeszcze wiele lat, bo wolontariuszem można zostać zawsze.

Projekt i wykonanie: Mehowmy