Jak adoptować zwierzaka?

Lato, czyli czas wakacyjnych wyjazdów i wakacyjnych rozstań ze zwierzakami, często na zawsze. Porzuconych kociaków i psiaków jest sporo. Właściciele często dopiero latem i to na własnej skórze, przekonują się z jaką odpowiedzialnością wiąże się posiadanie zwierzaka. Piesek czy kotek przestają być wspaniałymi pupilami, a stają się barierą, która utrudnia wyjazd na wczasy, stąd coraz więcej zwierzaków zostaje porzuconych, a schroniska pękają w szwach. Jeżeli na poważnie myślisz o zwierzaku w swoim domu, radzimy zajrzeć do schroniska. Już jutro warsztaty „Mity i kity adopcji”.

 

– Powiemy całą prawdę o adopcji psów, odartą z mitów i „kitów”, porozmawiamy o tym, co robić, by nowy przyjaciel domu czuł się u nas dobrze od pierwszych dni, a my z nim – zapowiadają organizatorzy cyklicznych warsztatów, które odbywać będą się co miesiąc w gdańskim Schronisku dla bezdomnych zwierząt „Promyk”. Pierwsze spotkanie już w najbliższą sobotę 18 lipca.


Warsztaty poprowadzi Marta Pogorzelska – specjalista ds. psich zachowań, na co dzień pracująca z najtrudniejszymi psami oczekującymi na nowy dom. Stworzyła także adopcyjną rodzinę dla podopiecznych Schroniska „Promyk” – suczki zwanej Kojotem i dwóch kotów. – Nasze warsztaty będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Posłuchamy tych, którzy już zwierzaka zaadoptowali. Będzie też o wszystkim tym, o czym wiedzieć powinny osoby, które adopcję psa planują. Odpowiemy na wszystkie trudne pytania związane z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Będziemy rozmawiać o zachowaniach psów, o tym jak mądrze (z pożytkiem dla obu stron) prowadzić czworonoga przez wspólne życie – mówi Marta Pogorzelska. – Jako, że nasza pamięć bywa ulotna, na nasze warsztaty warto zabrać ze sobą coś do notowania. Prosimy o pozostawienie na ten czas swoich pupili w domu – dodaje Pogorzelska.


Warsztaty odbywać się będą w każdą przedostatnią sobotę miesiąca. Pierwsze spotkanie już 18 lipca w godz. od 12.00 do 16.00. Spotkanie odbędzie się w sali dydaktycznej schroniska (ul. Przyrodników 14, Gdańsk – Kokoszki).


Sztukę pracy z czworonogami zgłębiają także wolontariusze z gdańskiego „Promyka”. – Nasi wolontariusze podczas zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez specjalistę ds. psich zachowań, dowiadują i uczą się jak pracować z trudnymi psami (wycofanymi, nieufnymi, czy nadpobudliwymi), by ułatwić im znalezienie nowego domu – wyjaśnia Katarzyna Zaleska z gdańskiego schroniska.

 

 

 

 

Foto: petfinder.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy