Ja to bym…, czyli zbiórka pomysłów na dom kultury!

Spektakle dramatyczne, kabarety, warsztaty rękodzieła artystycznego czy spotkania z podróżnikami? A może zupełnie coś innego? Pięć oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury zapyta mieszkańców, jakiej oferty oczekują placówek kulturalnych w swoich dzielnicach.


– Badanie przeprowadzimy wspólnie w okresie maj-lipiec 2014 wspólny projekt. Za cel stawiamy sobie rozpoznanie potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej. Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców i mieszkanki Gdańska do współtworzenia oferty programowej naszych placówek – mówi Sławomir Nichczyński z GAK-u.


Pracownicy GAK chcą wiedzieć, jakie są potrzeby kulturalne i zainteresowania lokalnej społeczności. I co można zrobić, żeby pomóc mieszkańcom w rozwijaniu ich pasji. W odpowiedzi na te pytania posłużyć mają nie tylko tradycyjne ankiety, ale też warsztaty z udziałem społeczności lokalnych prowadzone pod okiem doświadczonych badaczy.


W trakcie trwania projektu, mieszkańcy i mieszkanki sprecyzują swoje oczekiwania wobec współczesnego domu kultury, przedstawią pomysły zajęć lub aktywności, które najchętniej widzieliby w programie. Cieszące się największą popularnością pomysły zostaną zrealizowane w przyszłości.


Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + inicjatywy lokalne.


„Ja to bym…” tworzą następujące jednostki GAK-u:

Dom Sztuki – Stogi – www.gak.gda.pl/domsztuki
Dworek Artura – Orunia – www.stacjaorunia.weebly.com
Plama – Zaspa – www.plama.art.pl
Projektornia – Brzeźno – www.projektornia.art.pl
Scena Muzyczna – Siedlce – www.scenamuzyczna.pl


Harmonogram działań:

maj- czerwiec 2014: przeprowadzenie badania ankietowego, lekcji animacyjnych i warsztatów z udziałem lokalnych społeczności; podsumowanie i publikacja wyników diagnozy

czerwiec/lipiec 2014: zgłaszanie przez mieszkańców pomysłów na projekty i wybór najciekawszych propozycji, które będą realizowane od sierpnia do listopada 2014

 

 

 

 

 

Foto: www.meltwater.com

Projekt i wykonanie: Mehowmy