IX Festiwal „pozapozy”

24 października w Teatrze Wybrzeże odbędzie się IX edycja Festiwalu „pozapozy”, największego na Pomorzu święta artystów niepełnosprawnych. Impreza składać się będzie z dwóch części: konkursowej oraz wieczornej gali.

Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni miłośnicy sztuki z całej Polski, którzy na deskach teatru pokażą artystyczny dorobek, a ich dzieła będzie można podziwiać przez cały festiwalowy dzień. To osoby, które tworzą z potrzeby serca między innymi w czasie zajęć w środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach pomocy oraz innych ośrodkach wsparcia.

Uczestnicy Festiwalu zmierzą się w trzech kategoriach: teatralnej (7 grup), plastycznej (30 prac) oraz muzycznej (17 zespołów). Ich dokonania oceni jury składające się m. in. z wykładowców Akademii Sztuk Pięknych,  Akademii Muzycznej oraz gdańskich aktorów. Wzorem lat ubiegłych festiwalowy wieczór zakończy się występem muzycznej gwiazdy – Sławomira Łosowskiego – lidera, głównego kompozytor i założyciela zespołu Akcenty, przekształconego następnie w Kombi. Dodajmy, że w ubiegłych latach setkom widzów Festiwalu zaprezentowały się m. in. Golec Orkiestra, zespół Leszcze, Raz Dwa Trzy, zespół Bracia oraz Urszula. Część konkursowa jest otwarta dla wszystkich mieszkańców, natomiast na galę obowiązują zaproszenia.

Październikowa impreza, której organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku została wpisana do najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych miasta. Służy społecznej aktywizacji i integracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, promuje działania twórców w sposób równoprawny, bez względu na ich kondycję intelektualną i fizyczną. Festiwal „pozapozy” każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno samych uczestników, jak i mieszkańców Gdańska.

Program Festiwalu:

9.00 – 14.00 – Część konkursowa Festiwalu

9.00 – 11.00 – Przegląd zespołów muzycznych

11.00 – 14.00 – Przegląd zespołów teatralnych

Foyer TEATRU WYBRZEŻE – Wystawa wyróżnionych prac plastycznych

15.00 – Ogłoszenie wyników

17.00 – 19.00 – Gala Festiwalu

– prezentacja wyróżnionego spektaklu teatralnego

– prezentacja wyróżnionego zespołu muzycznego

19.00 – Koncert Gwiazdy Festiwalu – Sławomira Łosowskiego

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli:

  • Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek,
  • Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski,
  • Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Arkadiusz Kulewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy