“… It is in your hands to make a difference …”

Jako pierwszy ze swojej rodziny i to w wieku siedmiu lat zaczął chodzić do szkoły, skończył prawo, trzy razy się ożenił i to on wypowiedział słynne zdanie „Choć tak różni, jesteśmy jednością. Jesteśmy ludem tęczy”. W 1994 roku nowo wybrany parlament RPA, postawił na niego i w ten sposób Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem w historii tego kraju.

 

18 lipca Nelson Mandela świętuje swoje urodziny, w tym roku to już 94 rocznica. Od 2009 roku 18 lipca to także ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli. Ten dzień to jednak nie typowe urodziny, które każdy z nas może sobie wyobrazić, nie będzie wielkiej fety, prezentów i tortu ze świeczkami. Zasada Międzynarodowego Dnia Nelsona Mandeli przypadającego w jego urodziny jest prosta: daj swoje 67 minut, możesz je spożytkować, jak tylko chcesz: możesz zostać wolontariuszem, wspomóc jakąś organizację pozarządową w jej działaniu, wymyślić działanie, które ulepszy Twoją najbliższą okolicę lub po prostu zrobić coś dobrego. Czemu 67 minut? To liczba symboliczna, przypominająca 67 lat jakie Nelson Mandela spędził na walce o prawa człowieka.

 

W Sydney powstała dzisiaj Kuchnia Mandeli. Na czym polega? Wystarczy zaprosić kogoś z dzielnicy na obiad. Warunek: znajdźmy taką osobę, która na co dzień nie ma zbyt dużo pieniędzy w portfelu i ugotujmy jej przepyszny obiad, obowiązkowo gotowanie musi trwać 67 minut! Można również wziąć przykład z RPA i zorganizować dzień sportu. Dzisiaj już nie zdążysz niczego zorganizować? Nie ma problemu, przecież wszyscy dobrze wiemy, że świętowanie często się przedłuża.

 

Dla każdego, kto chce po prostu zrobić coś dobrego mamy dobrą wiadomość, dzień kończy się dopiero za 10 godzin, a my potrzebujemy jedynie 67 minut.

Projekt i wykonanie: Mehowmy