Informacja na papierze

List według encyklopedii PWN, to wypowiedź pisemna skierowana do określonego adresata i co wydaje się zupełnie nieprawdopodobne – kiedyś był pisany ręcznie i uwaga – na papierze! Czemu przypominamy definicję listu? Ponieważ obecnie list jako forma prozy użytkowej po prostu nie istnieje.

 

Kiedyś list był jedyną formą wymiany informacji, później jednak został zastąpiony przez telefon, internet i finalnie przez Facebooka. Listy miłosne pisali prawdziwi mężczyźni i nikt nie uznawał ich za pantoflarzy. Obecnie po głębszej analizie możemy dostrzec listy w naszej dzisiejszej rzeczywistości: mamy listy gończe, listy wyborcze i listy przebojów.

 

Wczorajszy poniedziałek rozpoczął tydzień pisania listów i nie chodzi wcale o to, żebyśmy wszyscy rzucili się do sklepów papierniczych w celu gorączkowego poszukiwania ozdobnej papeterii. Zwróćmy uwagę na to po prostu jak piękną formą komunikacji był list. Poszperajmy w bibliotece i poczytajmy co np. de Gaulle pisał do Stalina, a pisał np. „W tę 25. rocznicę powstania ZSRR (…) załączam moje osobiste życzenia dla wielkiego przywódcy Rosji, która prowadzi wojnę”, natomiast Churchill ze swoimi obawami dotyczącymi wielkiej Rosji zwrócił się do Anthony’ego Edena „Stały się rzeczy straszne. Fala rosyjskiej dominacji sunie naprzód (…) Stanowi to jedno z najbardziej przygnębiających wydarzeń w historii Europy; takie, które nie miało sobie podobnych”.

 

Telegraficznym skrótem listu bywała kiedyś pocztówka, najczęściej wysyłana z wakacji, teraz kompletnie zapomniana. Warto jednak sięgnąć po pocztówkę ponownie i przyjrzeć się jej formie. Już w najbliższy czwartek 13.10.2011 w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku w ramach cyklu „Bo ja po prostu mam Bzika” odbędzie się spotkanie z Mary, która posiada około tysiąca pocztówek. Mary będzie opowiadała, jak zaczęła zbierać i czemu akurat pocztówki, dorzuci również sporą dawkę informacji apropo postcrossingu. Czym jest post crossing? O tym wszystkim dowiecie się w czwartek. Spotkanie swoją osobą wzbogaci również Pan Antoni, zbieracz dzwonków.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich, szczególnie w trakcie obowiązującego do soboty Tygodnia Pisania Listów. Niech informacje na papierze znowu zagrają rolę pierwszoplanową.

Projekt i wykonanie: Mehowmy