IKEA urządza lepszy świat

„Razem urządzimy lepszy świat” to program sklepu IKEA Gdańsk, który został zainaugurowany we wrześniu 2010 roku i od tamtej pory odbywa się cyklicznie. Podczas akcji firma przekazuje zestaw mebli z tzw. podium wejściowego (ekspozycja przy wejściu głównym) potrzebującym rodzinom. Przy każdej odsłonie akcji, sklepowi IKEA Gdańsk partneruje lokalna organizacja pozarządowa. Do tej pory sklep dwukrotnie współpracował z Fundacją Hospicyjną, a raz ze Stowarzyszeniem Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych PELIKAN. Rola partnerów polegała na wyznaczeniu rodzin, którym najbardziej potrzebne były kolejne zestawy mebli. I tak meble trafiły do wielodzietnej rodziny w Wiślince; do rodziny zastępczej opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem w Sławęcinie pod Chojnicami, a wyposażeniem kuchni i jadalni zostali obdarowani rodzice ciężko chorego chłopca, którzy od miasta dostali nieumeblowane mieszkanie socjalne. Łączna wartość przekazanych mebli to prawie 21 tysięcy zł.

 

 

 

 

Głównym celem akcji jest odpowiedź na potrzeby osób, które potrzebują konkretnej pomocy materialnej – mebli i akcesoriów do mieszkań. Sklep IKEA w Gdańsku ugruntował swój wizerunek firmy świadomej problemów lokalnych, zaangażowanej w ich rozwiązywanie i pomaganie pomorskim rodzinom. Kolejne odsłony akcji mają miejsce średnio raz na półtora miesiąca. Klienci sklepu także mogli zaangażować się w akcję, poprzez aukcję pierwszego zestawu mebli. Licytacja odbyła się w październiku na portalu Allegro, a ostateczna kwota uzyskana w ramach aukcji osiągnęła 12 tysięcy zł. Cała suma została przekazana na fundusz Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej. Klienci wzięli też udział w kweście wolontariuszy Fundacji, podczas której zebrano kwotę około 2 tysięcy zł.

 

Sukcesem IKEA jest przede wszystkim nawiązanie współpracy z lokalnymi partnerami i pomoc osobom potrzebującym, ale także uwrażliwienie klientów sklepu na problemy społeczne. Znaczącym sukcesem było także wyróżnienie IKEA Gdańsk w rocznym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Gdański sklep był jedynym sklepem IKEA, który znalazł się w raporcie.

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy