I edycja Literackiego Sopotu już w ten weekend!

Już w tą sobotę (18 sierpnia) rusza pierwsza odsłona festiwalu literatury – Literacki Sopot. Miasto, które zamieni się w prawdziwą stolicę słowa pisanego, odwiedzi wiele wybitnych osób, zarówno z dziedziny reportażu, jak i pisarze, czy muzycy. Program trwającej aż 5 dni imprezy pełen jest wielu ciekawych atrakcji dla każdego.

 

W Państwowej Galerii Sztuki odbędą się spotkania autorskie z Szymonem Hołownią i Wojciechem Szczygielskim, zaś w Zatoce Sztuki z Mariuszem Szczygłem, czy Witoldem Szabłowskim. Będzie to wspaniała okazja do zdobycia autografów i porozmawiania o sztuce przelewania myśli na papier.


Weekendowe Targi Książki mieszczące się na Placu Przyjaciół Sopotu dadzą możliwość zakupu ciekawych książek w atrakcyjnych cenach oraz zapoznania się z bestsellerami i nowościami wydawniczymi.Codziennie odbywać się będą również bezpłatne warsztaty reportażowe m.in. z Tomaszem Słomczyskim, Lidią Ostałowską, czy Witoldem Szabłowskim. Ciekawe tematy, tj. „Jak opisać nieopisywalne”, „Nie kłamać, nie nudzić, myśleć, czyli o reportażu słów kilka” są jedyną taką okazją, aby poduczyć się dziennikarskiego fachu od najlepszych.Każdego wieczoru w Dworku Sierakowskich będzie możliwość spotkania się z przedstawicielami czołowych pism literackich, tj. „Zeszyty Literackie”, „Odra”, czy „Bluszcz”. Dla chcących pokazać swoje umiejętności, stworzono SLAM, gdzie każdy, bez względu na wiek, czy pochodzenie będzie mógł zaprezentować swój własny popis skrzyżowania poezji z popisem oratorskim.

 

Dla tych, którzy w pewnym momencie poczują się zmęczeni natłokiem liter – ciekawe koncerty grupy Trupa Trupa, czy Mikołaja Trzaski z udziałem Andrzeja Stasiuka, Raphaela Rogińskiego i Pawła Szpury. W programie również prelekcje filmowe np. najlepszych dokumentów TVP Kultura o znanych i nagradzanych pisarzach. Co ciekawe, miasto przygotowało także program dla dzieci- warsztaty odbywające się w Zatoce Sztuki dotyczyć będą produkcji książek, poszukiwania inspiracji do tworzenia, a oglądanie filmów w Miejskiej Bibliotece Publicznej pozwoli się najmłodszych zrelaksować i odpocząć.

 

Impreza ta, mimo pierwszej edycji, zapowiada się znakomicie. Dzięki możliwości bezpłatnemu uczestnictwu w wielu atrakcjach wydarzenia, ogólno pojęte działania literackie staną się o wiele bardziej dostępne. Urząd Miasta Sopot, będący organizatorem wraz ze współorganizatorami tj. Fundacja Nagrody Literackiej Nike, Instytut Reportażu zapewnią pięć wspaniałych dni literatury z czytaniem na ławce, plaży, ulicy, w galerii, czy w samochodzie – wszędzie. Literacki Sopot. Po prostu.

 

 

Szczegółowy program imprezy : http://www.literackisopot.pl/program.html

 

 

Paulina Wilk

 

 

 

 

Foto: http://www.literackisopot.pl/gallery.html

Projekt i wykonanie: Mehowmy