Hojnie podzieliliśmy się pluszakami

W piątek zakończyła się akcja Biura Prezydenta Miasta Gdyni „Podziel się pluszakiem”. Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, do którego darczyńcy przynosili zabawki, pękało w szwach.


Pluszaki zbierano dla dzieci z ubogich rodzin, które otrzymają je w czasie kolacji wigilijnej. Organizator swoją akcję nagłaśniał głównie w środkach komunikacji miejskiej. W gdyńskich autobusach i trolejbusach wisiały plakaty nawołujące do sprawienia potrzebującym dzieciom ogromnej radości poprzez niewielki gest, jakim jest podarowanie zabawki.


– Akcja prowadzona jest już od kilku lat i wzbudza bardzo duże zainteresowanie – mówi Salwiusz Marchel z Gdyńskiego Centrum Organizacji pozarządowych. – Nie prowadzimy statystyk co do tego, ile pluszaków zebraliśmy w roku poprzednim czy w tym, ale zawsze mamy kilkadziesiąt worków 120 litrowych, które są pełne pluszaków. Przychodzą osoby pojedynczo, przynoszą jednego, dwa pluszaki, ale zdarza się również tak, że przychodzi do nas całe przedszkole i przynoszą cały worek – dodaje.


Piękne jest to, że pojedyncze osoby idą do sklepu, kupują pluszaka i przynoszą go w darze dla dzieci. Jeszcze większym optymizmem napawa zachowanie przedszkolaków. Dzieci, które same z chęcią pobawiłyby się zabawkami, decydują się podzielić z innymi, bardziej potrzebującymi.

 

 

Justyna Bastrzyk

 

 

 

Foto: Justyna Bastrzyk

Projekt i wykonanie: Mehowmy