– Halo! Kto tam? – Stacja Kosmiczna!

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz portal Kosmonauta.net  zapraszają na rozmowę z astronautami znajdującymi się obecnie na stacji kosmicznej. Przekaz na żywo będzie możliwy dzięki projektowi ARISS.

 

ARISS to Amateur Radio on the International Space Station – międzynarodowy związek organizacji i stowarzyszeń radioamatorskich mający na celu umożliwienie nawiązania kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z całego świata. Jednym z głównych celów projektu jest zachęcenie młodzieży do kształtowania się w kierunkach ścisłych.

 

Około 400 kilometrów nad Ziemią krąży duży obiekt wielkości boiska piłkarskiego – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Na jej pokładzie pracuje wiele osób, z których większość posiada licencję krótkofalarską. Projekt ARISS umożliwia zastosowanie łączności radiowej i nawiązanie kontaktu, dając każdej zainteresowanej osobie niesamowitą okazję na bezpośrednie zadanie pytania astronautom, którzy pracują na orbicie wokółziemskiej w tym zbudowanym wysiłkiem całej ludzkości wielkim kompleksie laboratoryjnym.

Aby wziąć udział w rozmowie z kosmonautami należy najpierw przesłać na adres sowa@mhmg.pl swoje pytanie (najlepiej w języku angielskim). Autorzy najciekawszych propozycji wezmą udział w spotkaniu „na żywo”. Czas nadsyłania pytań upływa 14 listopada br. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i wiek autora pytania oraz dane kontaktowe do jego rodziców (opiekunów).

 

Połączenie ze Stacją Kosmiczną będzie miało miejsce pomiędzy 26 grudnia 2011 a 1 stycznia 2012 (dokładny termin NASA poda na miesiąc przed wydarzeniem.)

 

W razie pytań proszę dzwonić:

Monika Kryger: 512 418 745

Marta Ellert: 512 418 756

Projekt i wykonanie: Mehowmy