– Halo! Kto tam? – Stacja Kosmiczna!

W filmie „Kontakt” Jodie Foster stwierdziła, że nie wie czy jesteśmy sami w kosmosie, ale jeśli tak jest, to było by to straszne marnotrawstwo przestrzeni. A gdyby tak można było komuś zadać te wszystkie nasze kosmiczne pytania? Teraz dzięki Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska oraz portalowi Kosmonauta.net macie okazję porozmawiać NA ŻYWO z astronautami znajdującymi się w przestrzeni kosmicznej!

 

Jeśli znasz język angielski, a nurtują cię pytania na temat przestrzeni kosmicznej – spróbuj swoich sił i zadaj pytanie astronautom! ARISS to Amateur Radio on the International Space Station i jest grupą wolontariuszy zaangażowanych w rozwój amatorskich, pokładowych radiostacji. Członkowie ARISS są również odpowiedzialni za kontakt z placówkami edukacyjnymi, mając swoją działalnością zachęcić do nauki przedmiotów ścisłych. Dzięki kontaktowi radiowemu uczniowie mogą przez 10 minut łączyć się z astronautami przebywającymi aktualnie w przestrzeni kosmicznej.

 

Zasady są banalnie proste! Aby wziąć udział w rozmowie z kosmonautami należy najpierw przesłać na adres sowa@mhmg.pl swoje pytanie (najlepiej w języku angielskim). Autorzy najciekawszych propozycji wezmą udział w spotkaniu „na żywo”. Czas nadsyłania pytań upływa już dzisiaj! W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko i wiek autora pytania oraz dane kontaktowe do jego rodziców (opiekunów). Połączenie ze Stacją Kosmiczną będzie miało miejsce pomiędzy 26 grudnia 2011 a 1 stycznia 2012 (dokładny termin NASA poda na miesiąc przed wydarzeniem).

 

Trzymamy kciuki za wszystkich i mamy nadzieję, że z ust pracowników stacji kosmicznej usłyszycie odpowiedzi na każde pytanie, a nie sławne „Huston, chyba mamy problem”.

 

 

Agnieszka Borkowska

Projekt i wykonanie: Mehowmy