Granty edukacyjne do wygrania!

Organizacje pozarządowe, publiczne żłobki oraz kluby dziecięce, a także, po raz pierwszy, biblioteki publiczne, mogą ubiegać się o środki na realizację działań edukacyjnych i promocyjnych, związanych z prawidłowym żywieniem kobiet w ciąży i dzieci w pierwszych latach życia. W tym roku do wygrania jest 15 grantów finansowych, każdy na kwotę 5000 zł brutto. To świetna okazja do realizacji ciekawych, innowacyjnych projektów z zakresu edukacji żywieniowej.


Konkurs grantowy organizowany jest już po raz trzeci przez Fundację NUTRICIA i Federację Polskich Banków Żywności. Federacja pełni rolę operatora konkursu. Powołano go z myślą o tych pracownikach instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, którzy chcieliby wykazać się inicjatywą i mają ciekawe pomysły na edukację żywieniową rodziców, przyszłych rodziców, dziadków, pracowników żłobków i wszystkich osób, związanych z opieką nad najmłodszymi. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przedstawić projekt ed­ukacyjny, promujący prawidłowe nawyki żywieniowe kobiet w ciąży i dzieci do lat trzech, zwracając szczególną uwagę na jakość i bezpieczeństwo żywności dla tej grupy. Inspiracją dla uczestników powinno być 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni, do których zaliczamy:

1.      Prawidłowe żywienie podczas ciąży

2.      Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka

3.      Zbilansowaną dietę dziecka

4.      Odpowiednią ilość witaminy D przez cały rok

5.      Ograniczenie soli ­­­­i cukru w diecie dziecka

6.      Pięć regularnych posiłków w ciągu dnia

 

Zwycięskie projekty, zrealizowane podczas ubiegłorocznej edycji cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników. Od kwietnia do grudnia 2014 roku Grantobiorcy zrealizowali w całej Polsce aż 416 wydarzeń, m.in.: konferencje, warsztaty, konkursy, pikniki, konsultacje żywieniowe, przygotowano także plakaty, ulotki oraz audycje i filmy edukacyjne dla uczestników, w tym aż 25 przetłumaczonych na język migowy!


Podmioty zainteresowane udziałem w tegorocznej edycji konkursu, mogą złożyć wniosek do 13 marca 2015 r. wyłącznie za pomocą formularza on-line, dostępnego na stronie www.1000dni.pl. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 3 kwietnia. Jury, w skład którego wejdą eksperci w zakresie żywienia dzieci i projektów społecznych z Fundacji NUTRICIA, będzie oceniało projekty pod względem: innowacyjności, sposobu ich upowszechniania, zaangażowania lokalnych instytucji medycznych, opiekuńczych i administracyjnych oraz liczby osób objętych bezpośrednią edukacją.


Konkurs organizowany jest w ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej kobiet w ciąży oraz rodziców i opiekunów dzieci w pierwszych latach życia. Dodatkowe informacje, opis działań, które mogą być wsparte finansowo oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.1000dni.pl.

Projekt i wykonanie: Mehowmy