Godzina dla Gdańska w Noc Świętojańską

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku wraz z Miastem Gdańsk oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury zapraszają na wyjątkowy koncert!

Koncert odbędzie się 17 czerwca 2022r. o godz. 20:00 na Placu Zebrań Ludowych.

Koncert ten jest wynikiem współpracy i połączenia dwóch ważnych, gdańskich wydarzeń- Godziny dla Gdańska oraz Nocy Świętojańskiej.

Podczas wydarzenia zostaną zorganizowane koncerty polskich, a także zagranicznych gwiazd muzycznych. Na scenie wystąpi Edzio – raper, ceniony freestylowiec i obecnie jeden z popularniejszych tiktokerów z Pomorza; Igo, który znany jest z Clock Machine, duetu Bass Astral x Igo czy Męskiego Grania oraz  tegoroczni zwycięzcy Eurowizji pochodzący z Ukrainy-Kalush Orchestra.

Wydarzenie organizowane jest w ramach trwających przez cały rok obchodów objęcia przez Miasto Gdańsk tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022r. o czym przypomni Prezydent Gdańska.

Wstęp na koncert będzie bezpłatny, ale obowiązuje limit miejsc.

  • 19:00 Otwarcie Bram
  • 20:00 Start Koncertu

Zbliżający się koncert będzie zwieńczeniem kolejnej już 4 edycji „Godziny dla Gdańska”,  jednocześnie będąc podziękowaniem za działalność wolontarystyczną i społeczną gdańszczan i gdańszczanek.

Czym właściwie jest „Godzina dla Gdańska”?

To autorska inicjatywa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, której zadaniem jest promowanie idei wolontariatu jako świadomej postawy społecznej.

Jednego dnia, w całym Gdańsku planujemy szereg inicjatyw społecznych i wolontariackich z korzyścią dla całej społeczności. Setki wolontariuszy podejmą działania na rzecz innych, wdrażając w życie jedną prostą ideę: każdy z nas może zrobić coś dobrego, dużego czy małego, co wpłynie pozytywnie na życie innych jak i zmieni otoczenie na lepsze.

Wydarzenie może dotyczyć praw człowieka, praw zwierząt, ekologii, kultury, sportu etc. Mogą to być warsztaty, spotkania, happeningi, manifestacje, pokazy filmowe, wernisaże, wspólne śpiewanie czy gotowanie. Inicjatywa może odbywać się zarówno na świeżym powietrzu, jak i w środku budynku, biura, szkoły. Akcja może trwać godzinę, cztery godziny a nawet 24 godziny! Najważniejsze by została zorganizowana 17 czerwca.

O Nocy Świętojańskiej

Od wielu lat świętujemy w Gdańsku Noc Świętojańską, która swoją tradycję czerpie ze słowiańskiej Kupały – najkrótszej nocy w roku i czasu letniego przesilenia. W naszej kulturze to wyjątkowe święto zostało zaadaptowane poprzez obchodzenie wigilii św. Jana, które terminem zbliżone było z Nocą Kupały. W związku z połączeniem tych dwóch tradycji, Gdańska Noc Świętojańska to dziś synonim święta zabawy, radości, przyjaźni i miłości.

Projekt i wykonanie: Mehowmy