Gdynia est Charlie

Nie milkną echa ataku terrorystycznego na redakcję tygodnika Charlie Hebdo. Swoją solidarność i sprzeciw wobec ograniczania wolności słowa postanowili wyrazić także gdyńscy artyści. Trwają przygotowania do wydarzenia muzyczno-wizualnego „Je suis Charlie” w tuBazie w Kolibkach.

 
Charlie Hebdo to francuski tygodnik satyryczny, który najczęściej posługuje się satyrą rysunkową. 7 stycznia islamscy terroryści zabili w redakcji pisma 12 osób, w tym głównych rysowników.


– Ten akt terroru wzburzył cały świat, a symbolem protestu przeciw aktom terroru stał się napis Je suis Charlie (Jestem Charlie). Ponieważ był to zamach na twórców z dziedziny, którą reprezentujemy, poczuliśmy się szczególnie zobowiązani do wyrażenia naszej solidarności z grafikami, plakacistami, rysownikami i ilustratorami z całego świata. Wspólnie z działającym przy gdańskiej ASP Social Propaganda Studio zwróciliśmy się do wielu twórców, by za pomocą swoich codziennych narzędzi pracy wyrazili sprzeciw wobec brutalnych aktów terroru i ograniczania wolności słowa. Wszystkie prace, które otrzymamy, pokażemy na wystawie w budynku Wozowni w Kolibkach – opowiada Jacek Wielebski ze stowarzyszenia Traffic Design.

 
Wyznaczono już datę imprezy (25 stycznia, godz. 18.00), za wcześnie jednak by mówić o programie artystycznym. Pracujemy nad szczegółami, jednak już dziś można powiedzieć, że wystawie towarzyszyć będą koncerty. Wszystkich, którzy wybiorą się do nas zachęcamy do przyniesienia własnych płóciennych toreb lub ubrań, na które będziemy nadrukowywać okolicznościowe grafiki – zapowiada Monika Domańska, jedna z organizatorek.  

 
Je suis Charlie
25 stycznia, godz. 18.00
tuBaza w Kolibkach, budynek Wozowni
wstęp wolny

 

 

 

 

Fot. Sky News

Projekt i wykonanie: Mehowmy