Gdańsk Pomaga Ukrainie- Kompendium Pomagania

Od zeszłego tygodnia telefony w naszym Centrum rozgrzały się do czerwoności. Jesteśmy wzruszeni mobilizacją i gotowością nas wszystkich do włączenia się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was pragnie włączyć się do akcji TU I TERAZ, a nie zawsze jest to możliwe i w tym miejscu chcielibyśmy prosić Was o zrozumienie, że pewne procesy są w trakcie i nie zawsze znajdą się zadania “NA TERAZ”. W całym natłoku wielu różnych informacji można zgubić sens pomagania. Pragniemy usystematyzować pewne kwestie, dlatego przygotowaliśmy poniższe wskazówki.

JEŻELI CHCESZ DZIAŁAĆ:
 • Dodaliśmy do naszej oferty ogłoszenie, które odsyła do strony https://ukraina.gdanskpomaga.pl/ Jest to oficjalna inicjatywa Gdańska, za pomocą której można się zgłaszać do pomocy fizycznej, psychologicznej, materialnej, wszelakiej – krótko mówiąc dać znać, że chcesz pomóc. Część naszego zespołu (dzięki Tomek, Mateusz i Dawid!!) już teraz koordynuje podział zadań dla wolontariuszy. Zapewniamy, że żadne zgłoszenie nie pozostanie bez odzewu!

Uwaga! Na chwilę obecną zgłosiło się ponad 1600 osób. To dużo! Dlatego już teraz działają wolontariusze, którzy weryfikują zgłoszenia i kategoryzują rodzaje wsparcia.

 • Działa już infolinia: 500 218 337 oraz punkt informacyjno-koordynujący w Centrum Dolna Brama 8. To tu pomoc otrzymują osoby indywidualne oraz rodziny z dziećmi. Spodziewamy się przyjazdu wielu osób potrzebujących wsparcia w kryzysie. Dlatego uruchomiono dodatkowy punkt pomocy! Busy i autobusy z przyjezdnymi zostaną skierowane do hali sportowej przy ul. Traugutta 29. Większe, zorganizowane grupy właśnie tam otrzymają niezbędne informacje, będą mogły odpocząć, ogrzać się, zjeść posiłek oraz otrzymają skierowanie do bezpiecznego schronienia.
 • Przypominamy, że na tymczasowym Dworcu Głównym w Gdańsku działa także powołany przez wojewodę punkt informacyjny (od godz. 8.00 do 20.00). Całodobowo funkcjonuje także infolinia, nr: 734 117 307.
JEŻELI MASZ SIĘ CZYM PODZIELIĆ:
 • Rzeczy można dostarczać do Domu Harcerza w Gdańsku przy ul. Za Murami 2-10 i przekazać je osobie na recepcji o dowolnej godzinie. W wielu placówkach uruchomiono podobne zbiórki – warto wejść na stronę szkoły gdzie chodzi Wasze dziecko i sprawdzić.
 • Listę organizowanych zbiórek w województwie pomorskim znajdziecie także na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie: https://ukraina.gdanskpomaga.pl/zbiorki/ Zamiast tworzyć nową zbiórkę wesprzyj tą już działającą.

WAŻNE: sprawdzajcie aktualizacje, czy czegoś już mają za dużo/za mało/wystarczająco.

 • W tym celu Fundacja Młodorośli  stworzyła podstawowe zasady dotyczące rzeczy przekazywanych na zbiórkach, zachęcamy by zapoznać się z nimi https://www.facebook.com/mlodorosli/posts/502742231266773
 • Przypominamy, że osoby potrzebujące pomocy prawnej, psychologicznej, czy jakiejkolwiek innej związanej z pobytem w Polsce mogą kontaktować się z namj przez e-mail: cpc@cpc.org.pl
 • W mieście działają punkty Banku Żywności, gdzie można przekazać dary. https://bztrojmiasto.pl/punkty-zbiorki-zywnosci-dla-uchodzcow-z-ukrainy-aktualizowane/ Koniecznie śledź komunikaty BŻ, aby nie doprowadzić do sytuacji, że część żywności po prostu zmarnuje się!
 • Na Polsat Plus Arena Gdańsk już działa oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe, które trafią na Ukrainę. Pamiętacie, że zbierane są tylko rzeczy NOWE. Listę potrzebnych artykułów znajdziecie poniżej 👇 Pojedyncze paczki można przynosić do sekretariatu stadionu – ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, brama wjazdowa nr 1, tel.: 517 250 663.  Natomiast, jeśli chcecie przekazać rzeczy ze zbiórek, dzwońcie najpierw pod numer 509 502 893. Zgłoszenia oraz rzeczy przyjmowane są i odbierane w godzinach 8.00-20.00, 7 dni w tygodniu, z wyjątkiem dni meczowych (5 i 19 marca).
 • Aktualnie najbardziej potrzebne są: koce zwykłe i termiczne, środki higieniczne dla dzieci i dorosłych, apteczki, środki czystości, śpiwory, latarki, baterie, lecz ta lista może się zmieniać! Warto śledzić komunikaty.
 JEŻELI MOŻESZ ZAOFEROWAĆ MIEJSCE NOCLEGOWE

Dysponujesz miejscem, które mogłoby być tymczasowych schronieniem dla uchodźców? Miejscem spokoju i dojścia do siebie. Może to być wolne mieszkanie, dom, pokój. Może jesteś z branży hotelarskiej i masz możliwość użyczenia kilku pokoi? Daj nam znać! https://ukraina.gdanskpomaga.pl/chce-pomoc/

Fundacja HumanDoc udostępniło krótki poradnik o tym w jaki sposób się przygotować do przyjęcia uchodźców i uchodźczyń pod swój dach (nie tylko pod kątem lokalowym, ale pod kątem nawiązania relacji i bycia z drugą osobą/osobami w jednym mieszkaniu).https://humandoc.pl/wp-content/uploads/2022/02/PORADNIK-DLA-OS%C3%93B-GOSZCZ%C4%84CYCH-UCHOD%C5%B9C%C3%93W-Z-UKRAINY.pdf

JEŻELI JESTEŚ ORGANIZACJĄ/INTYTUCJĄ I POTRZEBUJESZ WOLONTARIUSZY:

Wypełnij poniższy formularz, który trafi do nas. Zapotrzebowanie na wolontariuszy przekażemy do Centrum Dolna Brama 8, gdzie tamtejszy zespół skontaktuje Cię z wolontariuszami.

Pamiętaj – jako organizator wolontariatu jesteś zobowiązany zapewnić wolontariuszom bezpieczeństwo i podstawowe warunki do działania. https://forms.gle/xrYJyB77Afjpme996

JEŻELI CZUJESZ, ŻE NIE DAJESZ RADY W TYM WSZYSTKIM

Pamiętaj, że sharing is caring. Dlatego dbaj o swój dobrostan. Jeżeli czujesz, że sytuacja wokół Ciebie zaczyna Cię przytłaczać nie wahaj się zwrócić o pomoc. 

 • Dla osób, które otwierając swoje domy, przedszkola, gabinety lekarskie, lub po prostu serca i dłonie, być może po raz pierwszy spotykają się tak blisko z sytuacją własnej i cudzej wojennej i migracyjnej traumy organizowane jest spotkanie online pn.: “Wsparcie dla wspierających. Spotkania i rozmowy o mądrym pomaganiu adresowane do osób zaangażowanych w pomoc osobom uciekającym przed wojną, które chcą pomagać mądrze, świadomie, z wrażliwością, i długofalowo”
  4 marca, godzina 19:00, platforma ZOOM
  https://www.facebook.com/honeyaha/posts/10228288040133052 

Wsparcie psychologiczne w Gdańsku: http://mopr.gda.pl/wsparcie-psychologiczne-zadzwon-specjalistow/

JEŻELI NIE ZNALAZŁEŚ/AŚ TU POŻĄDANYCH INFORMACJI

Odsyłamy do sprawdzonego źródła: https://kporembinski.notion.site/kporembinski/Kompendium-Pomoc-dla-Ukrainy-36bf703e701a40589d9943c4059e8e4c 

#BezNasNieDziała
Projekt i wykonanie: Mehowmy