Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus! – Juwenalia 2012

W starożytnym Rzymie określano w ten sposób igrzyska wprowadzone przez cesarza Nerona. Obecnie słowo to kojarzy się jednoznacznie – z corocznym świętem studenckim, odbywającym się w formie festynów, zabaw i korowodów na ulicach miast. O czym mowa? Oczywiście o Juwenaliach!


Dni Kultury Studenckiej, czyli po prostu juwenalia, swój początek miały już w XV wieku. Pierwszym z miast akademickich, które symbolicznie przekazało studentom klucze do bram miasta był Kraków. Tradycją juwenaliów jest zabawa trwająca zwykle przez szereg dni, w czasie których odbywają się imprezy kulturalno-sportowe, organizowane głównie przez i dla studentów.


Dziś w Gdańsku startują Medykalia – wielkie święto studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jutro zaś, studenci UG rozpoczynają Neptunalia, a w Gdyni startują Delfinalia. Co oferują nam organizatorzy? Gdzie warto pójść? Przeczytajcie nasz mały przewodnik po juwenaliowych imprezach.


Medykalia (16-19 maja, Osiedle Studenckie GUMed, Gdańsk)

Na początek studenci Uniwersytetu Medycznego zobaczą występ kabaretowego trio w składzie Abelard Giza, Kasia Piasecka, Kacper Ruciński. Na następne dni zaplanowano między innymi Otwarte Igrzyska Medyczne, Wyścig Łóżek Szpitalnych czy Familiadę, w której studenci zmierzą się z władzami uczelni. Tradycją Medykaliów jest także White Fartuch Party w klubie Medyk, gdzie studenci bawią się w swoich strojach „roboczych”. Na koncertach usłyszymy Sunlit Earth, Romantyków Lekkich Obyczajów, Cool Kids Of Death i Sydneya Polaka. Odbędzie się także Silent Disco, podczas którego (dzięki słuchawkom) każdy będzie mógł bawić się przy innej muzyce.

 

Neptunalia (17-27 maja, Kampus Uniwersytetu Gdańskiego)

Jak co roku, największa trójmiejska uczelnia przygotowała najbardziej rozbudowany program, który potrwa aż 10 dni. Na koncertach zobaczymy między innymi Warszafski Deszcz, Kukiz i Piersi, Farben Lehre i Kult. Poza tym odbędą się plenerowe projekcje filmowe w Kinie pod Chmurami. Dla wielbicieli aktywności fizycznej między innymi mecz siatkówki na trawie, mistrzostwa siatkówki plażowej, Piłkarskie Neptunalia, czy bieg o puchar rektora. Dla wytrwałych – afterparty w klubie studenckim Xkwadrat.

 

Delfinalia (17-20 maja, Kampus Akademii Morskiej, Gdynia, ul. Morska)

 Delfinalia to impreza pod patronatem trzech gdyńskich uczelni: Akademii Morskiej, Akademii Marynarki Wojennej oraz Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego. Organizatorzy postawili w tym roku na muzykę – podczas Dnia Reggae usłyszymy Mesajah, Natural Dreadz Killaz i Zgasa, który poprowadzi imprezę, ale także urozmaici ją swoim beatboxem. Drugi dzień poświęcony będzie hip-hopowi, a usłyszymy Sobotę, Pokahontaz i DonGuralesko. W ramach afterparty, modne ostatnio Silent Disco.

 

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy