Galeria uliczna w Sopocie

Niepełnosprawni to ważna grupa społeczna, o której często zapominamy. Bariery zarówno architektoniczne, jak i świadomościowe powodują, że osoby z niepełnosprawnościami mają utrudnioną możliwość poruszania się w sferze publicznej. Chęć poprawy tej sytuacji wyraża Sopot, organizując akcję „Sopot, Ulica Sztuki”.

 

Przedsięwzięcie organizowane jest już po raz ósmy. Projekt ma włączyć osoby niepełnosprawne do aktywnego życia w społeczeństwie oraz, z drugiej strony, uświadomić społeczeństwo o potrzebie pomagania osobom z niepełnosprawnościami. Akcja rozpoczęła się 1 lipca warsztatami ceramicznymi, które trwały do 22 lipca. Były one prowadzone na przemian z warsztatami malarskimi, które zakończyły się nieco później, bo 25 sierpnia. Tego właśnie dnia uczestnicy warsztatów malowali na ulicy znaki wskazujące miejsca wystaw oraz lokomotywę, która miała stanowić zapowiedź spektaklu „Rymy lokomotywy”. Od 29 sierpnia do 23 września można podziwiać prace uczestników warsztatów wielu miejscach w Sopocie: Krzywy Domek, klubogaleria SOHO, Bookarnia, Zatoka Sztuki, Multikino, Klub Atelier oraz Urząd Miasta Sopotu.

 

To jednak nie koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W ramach projektu „Sopot, Ulica Sztuki” jeszcze sporo nas czeka. 3 września odbędzie się koncert bębniarski, huczny przemarsz ulicą Bohaterów Monte Cassino oraz pokaz filmu „Obcey”. Natomiast 10 września wystawiony zostanie spektakl Teatru Casablanca pt. „Don Kichot”, a zaraz po nim będziemy mogli wziąć udział w wernisażu wystawy. Z kolei 17 września odbędzie się kolejne przedstawienie, tym razem w wykonaniu Teatru Ubogi Relacji. Wielki finał akcji odbędzie się 24 września o godzinie 16:00, wtedy to będzie można wysłuchać koncertu Jacka Kuleszy i zakupić na aukcji prace uczestników warsztatów.

 

Szczegółowy program projektu dostępny na stronie: http://www.ulicasztuki.pl/program

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

 

Foto: Izabella Yan

Projekt i wykonanie: Mehowmy