Futbol kulturalnie

Widok murawy, odgłos kopnięcia piłki, która następnie pędzi nieuchronnie w kierunku bramki i nagle z głośników na boisku dochodzi głośne, przeciągłe „GOOOL!”. Ludzie na trybunach zrywają się prawie równocześnie, krzyczą, gwiżdżą, ściskają się radośnie. Tak wygląda mecz piłki nożnej. Tak wygląda sport, który budzi emocje, ale czy tylko o to chodzi?

 

Na to pytanie spróbują odpowiedzieć specjaliści z całej Polski na konferencji, która odbędzie się w Gdańsku między 6 a 8 października. Sama nazwa może dziwić: „Futbol w świecie sztuki”, ale to właśnie pomysł przykuwa uwagę. Znawcy będą mówili o piłce nożnej w literaturze, teatrze czy filmie. To nie tylko dla tych, którzy interesują się piłką, ale dla każdego, kto chce lepiej poznać świat sportu lub spojrzeć na futbol z zupełnie innej strony.

 

Konferencja zorganizowana zostanie przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Uniwersytet Gdański. Już od 9:30 rano, w czwartek, będzie można wysłuchać referatów specjalistów z Warszawy, Gdańska, Krakowa czy Poznania. Pojawią się ciekawe referaty o takiej zaskakującej tematyce jak: „Piłka nożna w baletowych realizacjach i o związku futbolu ze sztuką tańca” lub „Od Czarnych do FC Danzig – czyli o futbolu w epoce Bolesława Prusa”. Wszystkie szczegóły dotyczące konferencji znaleźć można na stronie www.nck.org.pl. Różnorodność tematów jest duża, więc na pewno dla każdego znajdzie się coś ciekawego.

 

Konferencja jednak to nie tylko wykłady, ale także  odrobina rozrywki. Na wydziale filologicznym będzie można zobaczyć film „Piłkarski poker” oraz spotkać się z reżyserem – Januszem Zaorskim. Konferencji towarzyszyć będzie również plakatów i książek o tematyce piłkarskiej. Organizatorzy planują podsumować konferencję książką w dwóch językach, która będzie dostępna dla kibiców podczas przyszłorocznych mistrzostw.

 

Przez trzy dni w Gdańsku będzie gościł piłkarski duch, który każdy z nas może dzielnie podtrzymywać. To na pewno świetne przygotowanie do UEFA 2012.

 

Ola Meka

Projekt i wykonanie: Mehowmy