Forma w mieście – Miasto w formie, czyli design w Gdyni

Z miłości do designu powstał Festiwal Gdynia Design Days. W tym roku odbędzie się już piąta, jubileuszowa edycja tej imprezy. W jej ramach przewidziano m.in. wystawę „Ładny kraj”, Terminal Designu, warsztaty i spotkania z projektantami oraz specjalistami.

 

Gdynia Design Days odbędą się w dniach 7-15 lipca. Hasło tegorocznej edycji to „Forma w mieście – Miasto w formie”. -To hasło ma podkreślić związki designu z przestrzenią wokół nas. Co zrobić, by była lepiej zaprojektowana, by wypełnić ją w sposób przemyślany, estetyczny i funkcjonalny? Wystawy będą okazją, by pokazać sprawdzone rozwiązania oraz innowacyjne produkty z Polski i zagranicy. Spotkania pomogą przedyskutować pomysły i lepiej zrozumieć proces powstania produktu. Będziemy mówić także o projektowaniu przestrzeni publicznej. Co zrobić, by polskie miasta były piękniejsze, bardziej przyjazne i funkcjonalne? Odpowiedzi poszukamy wspólnie w Gdyni – mieście dobrze zaprojektowanym.- informują organizatorzy.

 

Główna atrakcja festiwalu to Terminal Designu, który stanie na Skwerze Kościuszki. Będą to przede wszystkim spotkania i wykłady, na których będzie można zdobyć lub zgłębić swoją wiedzę designerską. Organizatorzy przewidzieli m.in. warsztaty dla dzieci, targowisko designu oraz panel biznesowy. W dyskusji wezmą udział firmy wykorzystujące wzornictwo w swoich codziennych działaniach. Odbędą się także wieczorne pokazy filmowe, m.in. dokumentów „Narrogin” oraz „Poużywajmy sobie”. Mają one pokazać, że wzornictwo to nie tylko biznes, ale także styl życia, filozofia myślenia o tym, co nas otacza oraz świetna zabawa. Przewidziane zostały również warsztaty dla dorosłych. Zapisy już ruszyły, a każdy, kto chciałby wziąć w nich udział powinien zarejestrować się na stronie http://www.gdyniadesigndays.eu/ . Na niektóre zajęcia listy uczestników są już gotowe, jednak jeszcze sporo ciekawych przed nami. Warto zajrzeć i sprawdzić, czy jest coś co nas szczególnie fascynuje.

 

-Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będą wydarzenia organizowane w galeriach i sklepach z designerskimi meblami oraz spacery szlakiem gdyńskiego modernizmu. To wszystko sprawi, że podczas dziewięciu festiwalowych dni Gdynia wypełni się najlepszym designem.- informują organizatorzy. Wydarzeń w ramach festiwalu będzie naprawdę dużo. Każdemu, kto chciałby dowiedzieć się więcej na jego temat, odsyłamy do strony Gdynia Design Days. Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące festiwalowi jest bezpłatny.

 

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku również ma dla was ofertę związaną z Festiwalem Gdynia Design Days. Poszukuje kreatywnych i zdolnych miłośników designu, którzy chcieliby wziąć udział w tegorocznej imprezie jako wolontariusze. Pomocnicy potrzebni są w Biurze Festiwalowym, Punkcie Info oraz przy obsłudze Gości Festiwalowych. Więcej szczegółów znajdziecie pod tym adresem: http://www.kiwi.org.pl/activity/details/214.

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

 

 

 

 

 

Foto: Alex

Projekt i wykonanie: Mehowmy