Finał „Aktywni w mieście” – Wielka Gala Wolontariatu!

Wolontariat to frajerstwo, oddawanie „ostatniej koszuli”? Nie! Wolontariat to organizowanie festiwali muzycznych, wielkich koncertów, to imprezy sportowe, to nie praca, tylko działanie, to wspieranie, a nie robienie czegoś za kogoś. Wolontariat to kultura, ekologia,pomoc społeczna, sport prawa człowieka i wiele więcej. Wolontariat to pasja i rozwój samego siebie. To po prostu aktywność i odpowiedzialność .

 

5 grudnia, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza o godzinie 18:30 w gdańskim Teatrze Miniatura rozpocznie się gala, na której zostaną nagrodzeni najbardziej aktywni w mieście. Galę swoim występem uświetni Teatr Improwizacji w Gorącej Wodzie Kompani. Zwycięzców wyłoni konkurs, który wystartował wraz z początkiem listopada. „Aktywni w mieście” to organizowany corocznie, od 11 lat konkurs promujący wolontariat w Gdańsku. To swoiste „Oskary wolontariatu”, które wyłonią zwycięzców w pięciu kategoriach: Wolontariusz roku, organizacja przyjazna wolontariuszowi, koordynator wolontariuszy, inicjatywa woluntarystyczna, wolontariat w biznesie. Zgłoszenia do konkursu w formie pisemnej, wysłanej drogą mailową mógł nadsyłać każdy. Jedynym wyjątkiem był brak możliwość zgłoszenia swojej osoby. 27.11.2011 upłynął termin nadsyłania zgłoszeń.

 

Wolontariat z Trójmieście zyskuje na popularności między innymi dzięki nadchodzącym Mistrzostwom Europy, ale także dzięki osobom, które go wspierają: Krzysztof Skiba, Maciej Florek czy Mateusz Kuśnierewicz.

 

Organizatorem konkursu jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Centrum Wolontariatu to organizacja pozarządowa, która pośredniczy w działaniach na zasadzie wolontariatu. Do Centrum przychodzą wolontariusze w poszukiwaniu ciekawych zajęć dla siebie, jak również organizacje i instytucje, które potrzebują pomocy wolontariuszy i mają dla nich ciekawą ofertę działań. Centrum ma w swojej bazie ponad 1500 wolontariuszy i współpracuje ze 120 organizacjami pozarządowymi i 80 instytucjami publicznymi. Centrum działa już od 14 lat.

 

Współorganizatorami są: Urząd Miejski w Gdańsku, Program Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO™, Miejska Instytucja Kultury Gdańsk2016, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Miniatura oraz Gdańska Organizacja Turystyczna.

 

Patronat medialny nad konkursem objęli: Radio Gdańsk i Pomorska TV.

 

„Aktywni w mieście” to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim promocja wolontariatu i rewelacyjne zakończenie Europejskiego Roku Wolontariatu.

Projekt i wykonanie: Mehowmy