Festiwal Kultury Buddyjskiej

Wykłady, wystawy, koncert, pokaz filmowy i kącik czytelniczy – oto główne atrakcje, zbliżającego się wielkimi krokami, IV Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej – „Przestrzeń Umysłu”.


Festiwal Kultury Buddyjskiej to duże przedsięwzięcie. Festiwal rozpocznie się 25 listopada i potrwa aż do 18 grudnia. Wydarzenia będą się odbywały w kilku miejscach: w sopockiej Zatoce Sztuki, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym. Przez dwadzieścia cztery dni będziemy mieli niepowtarzalną okazję, by nieco poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury buddyzmu tybetańskiego oraz przybliżyć sobie temat buddyjskiej ścieżki rozwoju. Festiwal jest sposobem na popularyzację i promowanie buddyzmu, jego nauk i praktyk, jak również zwieńczeniem obchodów 35- lecia jego istnienia w Polsce.


Jak informują organizatorzy – W czasie trwających festiwali nauki buddyjskie będą prezentowane zarówno w teorii jak i praktyce, zgodnie z tradycją Karma Kagyu, jednej z czterech głównych szkół Buddyzmu Tybetańskiego. – Teorią będą chociażby wykłady, m.in. „Jak buddyzm trafił na zachód?” oraz „Buddyjskie spojrzenie na miłość i partnerstwo”. Praktyką natomiast medytacja w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym w Gdańsku.


Festiwal to nie tylko impreza Trójmiejska. Wydarzenia zaczęły się już 16 września w Tarnowskich Górach. Następnie Festiwal przeniósł się na Dolny Śląsk, a stamtąd do Poznania, objechał Kraków, Białystok, Bytom, Łódź, Katowice, Gliwice i Warszawę, by w końcu zawitać do Trójmiasta. Ostatnim miastem na festiwalowej trasie jest Częstochowa, gdzie podobne wydarzenia będą odbywały się od 7 grudnia.


Dokładny plan imprezy na stronie: www.przestrzenumyslu.plAgnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy