Festiwal Filmowy w Gdyni. Hołd dla klasyki

Nowe, świeże spojrzenie na klasykę kina, to bardzo ważny punkt festiwalu. Prezentowane w tym roku zrekonstruowane cyfrowo filmy, to hołd złożony, zmarłemu niedawno Andrzejowi Żuławskiemu i Krzysztofowi Kieślowskiemu w 20. rocznicę śmierci.

W ramach sekcji zobaczymy odnowiony Przypadek (1981), który wpisze się w program obchodówRoku Kieślowskiego. W ramach Czystej klasyki – In Memoriam zostaną wyświetlone filmy Andrzeja Żuławskiego z pierwszego okresu jego kariery. Będzie to debiut Trzecia część nocy, Diabeł, opowieść o Marcu’68 i widowisko science-fiction Na srebrnym globie, którego realizacja została przerwana na skutek decyzji politycznej. W 2016 roku film zwyciężył w rankingu nie-hollywoodzkich filmów science-fiction zorganizowanym przez serwis Taste of Cinema. Przegląd zamknie francusko-niemieckie Opętanie.

Wszystkim pokazom towarzyszyć będą spotkania z współtwórcami poszczególnych filmów. Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, dodaje:
– Co roku z prawdziwym wzruszeniem obserwuję duże zainteresowanie widzów odnowionymi cyfrowo arcydziełami polskiego kina, a także wzruszenie członków ekip, których zapraszamy na pokazy. W tym roku największym powodem do radości jest dla mnie obecność cyfrowych wersji filmów Andrzeja Żuławskiego, którego uważam za jednego z kluczowych artystów polskich XX wieku, a którego filmy wciąż pozostają zbyt mało znane w jego ojczyźnie. Obserwujemy obecnie ogromny światowy wzrost zainteresowania twórczością Andrzeja Żuławskiego; gdyńskimi pokazami chcemy przypomnieć jego spuściznę także na gruncie rodzimym.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.

Projekt i wykonanie: Mehowmy