Familijne inspiracje

Pobudka wcześnie rano, szybkie śniadanie i właściwie w biegu ubieranie się i szykowanie do pracy, szkoły czy przedszkola. Tak wygląda rozpoczęcie dnia w polskiej rodzinie. Późnym popołudniem, zmęczeni po pracy rodzice serwują dzieciom obiad i siadają przed telewizorem. Warto to zmienić! Pora roku i pogoda zachęcają by zrobić, chociaż dziś w Międzynarodowy Dzień Rodziny, coś ciekawego. Wystarczy ruszyć głową!

 

Dla najbardziej leniwych proponujemy spacer – terenów zielonych w Gdańsku nie brakuje. Można zabrać ze sobą piłkę, rowery czy nawet bańki mydlane. A może zapakować obiad w piknikowy koszyk i rozsiąść się na trawie, popuszczać latawce czy popatrzeć w niebo wymyślając kształty z chmur? Najważniejsze to być razem.

 

Czasem źródłem inspiracji może być z pozoru nudne i nieciekawe ogłoszenie wydarzenia, niekoniecznie skierowane do dzieci. Oto kilka przykładów:

1. Jeśli szukacie inspiracji do wyjścia z domu, to polecamy wystawę fotograficzną „Spacer po Gdańsku. Gdańsk na fotografii w 1943 i 2012 roku, którą można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta na ulicy Długiej 46/47 (bilety po 4zł i 5zł). To doskonała okazja do porównania widoków miasta z tamtych lat z dzisiejszymi obrazami tych samych miejsc. Potem można przejść się uliczkami miasta i odszukać miejsca z fotografii w krajobrazie miasta.

2. Dziś, na Targu Węglowym do godz. 16.00 odbywają się pokazy strażackie. To nie lada gratka dla chłopców i dziewczynek. Oprócz oglądania wozów, będzie można zrobić sobie przy nich zdjęcia i porozmawiać z prawdziwymi strażakami o ich pracy!

3. Ponadto warto pamiętać o trwających jeszcze Gdańskich Dniach Sąsiadów. Może właśnie w twojej okolicy dzieje się coś ciekawego i możecie pójść tam z dziećmi, poznać inne rodziny i zrobić coś innego niż zwykle.


Planując wyjście do Muzeum lub ZOO, warto sprawdzić czy nie przysługuje nam Karta Dużej Rodziny. Jest to karta dla gdańskich rodzin, z minimum trojgiem dzieci do 26 roku życia (w przypadku nieuczących się do 18 roku życia). Kartę otrzymuje każdy członek rodziny, na podstawie wniosku złożonego w Punkcie Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Druki dostępne są w Punktach Obsługi Klienta ZTM można je również pobrać drogą elektroniczną ze strony ZTM Gdańsk i MOPS Gdańsk. Dzięki karcie członkowie rodzin mogą bezpłatnie jeździć komunikacją miejską oraz korzystać ze zniżek i darmowych wejściówek m.in. do muzeów czy instytucji kultury. Aktualny katalog z informacją o zniżkach wydawany jest wraz z kartą, którą trzeba odnawiać raz do roku.


Jeśli nie znajdziecie czasu w tygodniu na rodzinny dzień to przypominamy, że w weekend kolejna edycja Nocy Muzeów i szansa na ciekawe spędzenie czasu w gronie rodzinnym.

 

 

Ola

Foto: Evil Erin

Projekt i wykonanie: Mehowmy