Europejski Dzien bez Samochodu

Właściciele aut mają dziś doskonałą okazję do tego, by zostawić swoje cztery kółka w garażu i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na rower. Podróż autobusami, tramwajami i trolejbusami na terenie całego Trójmiasta jest dzisiaj bowiem dla nich darmowa. Wszystko to z okazji obchodzonego Europejskiego Dnia bez Samochodu.

Co zrobić, aby podróżować dziś za darmo? Trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny auta z ważnym badaniem technicznym. Dodatkowo każdy właściciel samochodu może skorzystać dziś z ulgi i kupić bilet na przejazd pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej z 33-procentową zniżką (dotyczy to biletów jednorazowych). Istnieje także możliwość zakupu biletu dla osób, z którymi podróżuje, ale w liczbie nie większej niż liczba miejsc siedzących, wskazanych w dowodzie rejestracyjnym.

Idea Dnia bez Samochodu powstała w 1998 roku we Francji. Jego celem jest kształtowanie i promocja proekologicznych postaw i wzorców zachowań oraz przekonanie mieszkańców miast do alternatywnych środków transportu. Kampania pokazuje, że bez samochodu da się żyć i że może to być życie całkiem przyjemne. W Polsce Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony jest corocznie 22 września, począwszy od 2002 roku. Dzisiejsze święto wieńczy Tydzień Mobilności, któremu w tym roku przyświeca motto: „Nie warto zamykać się w samochodzie – wybierz wygodną alternatywę!”. Do koordynowanej przez Ministerstwo Środowiska kampanii promującej alternatywne sposoby komunikacji i podróżowania zgłosiło się 114 polskich miast. Akcji patronuje także Komisja Europejska.

Jazda komunikacją miejską, rowerem, czy po prostu spacer  to – patrząc na zakorkowane ulice w godzinach szczytu – szybszy, tańszy i czystszy niż korzystanie z samochodu sposób na dotarcie do celu. Zacznijmy zmieniać nawyki od dziś i zostawmy samochód pod domem, Europejski Dzień bez Samochodu jest ku temu doskonałą okazją.

 

Kaja Chmielewska

Projekt i wykonanie: Mehowmy