Wolontariuszu WOŚP! Poznaj praktyczne wskazówki przed finałem!

W niedzielę 30 stycznia na ulicach Gdańska będzie można spotkać 500 wolontariuszy z naszego sztabu. Specjalnie dla Was, drodzy wolontariusze, zebraliśmy najważniejsze i –  przede wszystkim,  praktyczne informacje na ten finał. Dzięki nim będzie Wam i łatwiej, i przyjemniej.

Jeśli jesteś doświadczonym wolontariuszem i wiesz już naprawdę dużo, to super, ale… daj nam szansę, żeby jakąś informacją jednak choć trochę Cię zaskoczyć. Jeśli kwestujesz po raz pierwszy, poniższe informacje to dla Ciebie nie lada bonus do pakietu wolontariusza.

Zbieranie pieniędzy – czy na pewno wiesz wszystko?
1. 8-godzinny dzień pracy? Niekoniecznie!

Nie jesteś rannym ptaszkiem i zbiórka od 8 rano, nawet na szczytny i ważny cel, wcale nie jest Twoim marzeniem? Świetnie, bo zaczynamy kwestować od godziny 12:00. Rano możesz spokojnie zdążysz zjeść porządne śniadanie, wypić kawę, wyjść z psem i dopiero zacząć zbiórkę.

Możesz, ale nie musisz zacząć od 12:00. Sam wybierasz sobie godziny zbiórki i przerwy. Kończymy zbieranie o godzinie 20:00.

Musimy Wam to dla porządku napisać, ale dobrze Was znamy i wiemy, że nie odpuszczacie ani minuty!

2. W co tu się ubrać?

 Tego dnia naprawdę nie musisz się o to martwić! W pakiecie wolontariusza masz zestaw, który możesz dowolnie miksować. Czapeczka z koszulką (dziękujemy LPP za super koszulki!) i plecak, a może tylko koszulka i smycz? Sam/a zdecyduj! Ważne, żeby nikt nie miał wątpliwości, że jesteś wolontariuszem WOŚP i można bezpiecznie wrzucić pieniądze do Twojej puszki. Identyfikator i serduszka to Twój zestaw must have!

3. Co z galeriami handlowymi, muzeami itp.?

Możesz bez ograniczeń kwestować w miejscach publicznych, ale wbrew pozorom nie należą do nich galerie handlowe, kina, muzea, teatry czy np. kawiarnie. To tak naprawdę teren prywatny. Czy są wyjątki?

Tu nie obowiązuje zasada „kto nie ryzykuje ten nie pije szampana”, tylko „kto pyta, nie błądzi”. Zapytaj ochroniarza lub właściciela, czy wyrazi zgodę na zbiórkę w miejscu prywatnym. Tylko za wyraźną zgodą możesz kwestować w galerii czy w kinie.

To samo dotyczy kościołów. Teren kościoła zaczyna się tuż za bramą. Chcesz zbierać pieniądze przed kościołem? Stań na ogólnodostępnym chodniku.

Zawsze bezpiecznym wyborem będą przestrzenie publiczne, takie jak ulice czy parki.

4. Ile masz lat?

Jeśli mniej niż 16, zbieraj pieniądze zawsze w towarzystwie osoby dorosłej. Jeśli jesteś opiekunem szkoły, kwestuj ze swoimi podopiecznymi, którzy zostali zgłoszeni jako szkoła/pod Twoją opieką. 

Nie samą zbiórką żyje wolontariusz
1. Kawka, herbatka, ciasteczko?

Może być wszystko naraz! W sztabie jak zawsze na wolontariuszy będą czekały pani Halinka i pani Mirka, które uraczą wszystkich chętnych gorącym napojem. Panie będą czekały od południa aż do wieczora.

Sprawdź też listę punktów gastronomicznych (kawiarni, restauracji), w których obsługa z uśmiechem na twarzy zaparzy Ci coś pysznego lub poczęstuje pysznym ciachem, które tego dnia wolontariuszy oczywiście nie tuczą! Informacje znajdziesz na Facebooku Gdańsk dla Orkiestry.

2. Czas na przerwę?

I to jaką zasłużoną! Możesz oczywiście przyjść do sztabu, do miasteczka WOŚP czy właśnie do jednej z partnerskich kawiarni. Zabezpiecz puszkę i odpocznij!

Możesz też oczywiście wybrać np. galerię handlową i zjeść coś np. na food hallu czy skorzystać z toalety. Pamiętaj tylko, że to przerwa i w tym miejscu nie kwestuj bez zgody.

LICZYMY PIENIĄDZE!

Kończysz zbiórkę? Koniecznie przyjdź się rozliczyć w niedzielę do sztabu na stoczni!

Na 12 stanowiskach będą na Ciebie czekać wolontariusze z naszego Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, z mBanku i z Urzędu Miasta Gdańska, którzy pomogą Ci przeliczyć każdy grosik.

Ze względów bezpieczeństwa do sztabu wejdź w maseczce i maksymalnie z jedną osobą towarzyszącą (chyba, że opiekun z nieletnimi wolontariuszami).

Rozliczysz się w zaledwie 3 krokach:
  1. Wybierz stanowisko, poczekaj na swoją kolej i przelicz pieniądze z wolontariuszem
  2. Odbierz na stanowisku kartkę z zapisaną Twoją kwotą
  3. Przejdź do stanowiska obok, pokaż kartkę i podpisz się na liście, deklarując swoją kwotę

PAMIĘTAJ! Tylko te 3 kroki wykonane w niedzielę oznaczają, że jesteś rozliczony/a ze zbiórki.

Życzymy Wam pełnych puszek i idziemy na rekord!

Projekt i wykonanie: Mehowmy