#BezNasNieDziała

HISTORYCZNA OKAZJA DLA MIESZKAŃCÓW I FIRM Z GDAŃSKA

Jako mieszkańcy Gdańska mamy co świętować i możemy być dumni, że tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 trafił właśnie do nas. Na tej dumie wcale nie musi się jednak kończyć, wręcz przeciwnie – ambitnych planów nie brakuje, a każdy mieszkaniec naszego miasta i każda firma działająca w Gdańsku mogą być częścią tego, co jako stolica zrealizujemy. Jak możemy się włączać?

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Tytuł należy do nas wszystkich

Gdańsk wywalczył sobie tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022, pokonując w międzynarodowym plebiscycie Madryt, Izmir i włoską Gorizię. To nie tylko historyczne wyróżnienie dla miasta, ale też wielka okazja i możliwości dla nas –  mieszkańców każdej dzielnicy, zarządów i pracowników małych i dużych firm oraz instytucji, żeby aktywnie pokazać obywatelską siłę Gdańska i udowodnić całej Europie, na co nas stać.

W Gdańsku już działa 20 000 wolontariuszy, którzy w ramach różnych organizacji zapracowali na to wspaniałe wyróżnienie. Kiedy, jak nie właśnie teraz możemy znacznie powiększyć tę liczbę, w tym wyjątkowym roku dla Gdańska jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu?

Każdy z nas może założyć zieloną koszulkę wolontariusza, a teraz, kiedy mamy europejski tytuł, to naprawdę prestiżowa część garderoby!

LINK DO FORMULARZA ZGLOSZEŃ DLA WOLONTARIUSZY

Podczas konferencji otwierającej 2022 rok jako rok Europejskiej Stolicy Wolontariatu, która odbyła się 18 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności (to też siedziba Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku), prezydent Aleksandra Dulkiewicz z dumą i nadzieją powiedziała, że tytuł należy do nas wszystkich, a celem jest sprawienie, żeby wolontariat był w naszym mieście powszechny.

Bez nas nie działa – hasło, które możemy realizować wszyscy

„Bez nas nie działa” – tak właśnie brzmi hasło przewodnie Gdańska jako stolicy wolontariatu, wypracowane wspólnie z lokalną społecznością.  Właśnie wokół niego przez cały rok będą realizowane różnorodne projekty, w które jako mieszkańcy Gdańska i okolic możemy się włączać.

Plany są ambitne i obejmują różne aspekty działalności obywatelskiej, bo –  jak podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, wolontariat to branie odpowiedzialności za siebie i innych na różne sposoby – w wolontariacie pracowniczym, ekologicznym, charytatywnym i w dostrzeganiu drugiego człowieka.

Podczas oficjalnego otwarcia Europejskiej Stolicy Wolontariatu nie mogło oczywiście zabraknąć wolontariuszy z różnych środowisk – ratowników medycznych, strażaków z OSP czy wolontariuszy z Polski i zagranicy, działających przy Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Bez nich nawet samo zaprezentowanie hasła by tak dobrze nie zadziałało, bo to właśnie oni z dumą i uśmiechem na twarzach pokazali je światu, trzymając w rękach tabliczki układające się w napis:

BEZ NAS NIE DZIAŁA

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Jak zostać wolontariuszem i częścią Europejskiej Stolicy Wolontariatu?

Każdy z nas, działając jako wolontariusz, może „podnieść” taką tabliczkę i być częścią hasła #Bez nas nie działa. Tylko jak to zrobić?

Wolontariuszem można być na wiele sposobów, ale – jak ze wszystkim, najtrudniej jest zacząć albo znaleźć pomysł na działanie. Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku właśnie po to działa, żeby dawać mieszkańcom i organizacjom pomysły i możliwości.

W 2022 roku będą realizowane inicjatywy, które już działały i dzięki którym Gdańsk dostał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu! To m.in. pomoc starszym mieszkańcom Gdańska, medykom w okresie pandemii, dzieciom w wieku szkolnym, osobom niepełnosprawnym, ale też przy organizacji dużych, miejskich imprez i wydarzeń sportowych, kulturalnych czy działania na rzecz ekologii.

Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, przedstawił też 10 nowych celów (a to tylko wybrane projekty), które będą realizowane w 2022 roku. Podkreślił jednocześnie, że do ich realizacji potrzeba zasobów, czyli zaangażowania nie tylko samych obywateli, ale też firm i organizacji.

– Wolontariat to my wszyscy, „Bez nas nie działa” to nie tylko hasło, a rok 2022 to pokaże. Pokaże to wieloma działaniami, które zaplanowaliśmy wspólnie, do których wszystkich wolontariuszy, ale również organizacje z całego Gdańska zapraszam. Chcielibyśmy stworzyć jedno wielkie partnerstwo działające na rzecz całego miasta – podkreślił Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Żeby założyć zieloną koszulkę wolontariusza, wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

LINK DO FORMULARZA ZGLOSZEŃ DLA WOLONTARIUSZY

2022 rok w Gdańsku  to najlepsza okazja, żeby zostać wolontariuszem samemu, z żoną, z mężem, z dziećmi, z przyjaciółmi, a nawet z teściową, bo czemu nie!

To też świetna okazja dla szkół i zarządów firm/działów HR/działów CSR i PR firm i organizacji, żeby rozpocząć działania wolontariackie z udziałem pracowników i promować postawę obywatelską w skali lokalnej, ale też w wymiarze europejskim.

O każdym z 10 planowanych projektów i możliwości włączenia się w ich realizację będziemy pisać szerzej na stronach Regionalnego Centrum Wolontariatu.

10 KLUCZOWYCH DZIAŁAŃ W 2022 ROKU

  1. Zrealizowanie 100 000 godzin wolontariackich na rzecz miasta Gdańska
  2. Powstanie 10 lokalnych centrów wolontariatu
  3.  Uruchomienie Gdańskiego Funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu
  4. Uruchomienie Gdańskiego Funduszu Ekologicznego
  5. Opracowanie i Uruchomienie Karty Wolontariusza jako komponentu Karty Mieszkańca
  6. I Pomorski Campus Wolontariuszy
  7. Certyfikacja Kompetencji Wolontariuszy i Wolontariuszek
  8.  Certyfikacja Organizacji Przyjaznych Wolontariuszom/kom
  9. Powstanie platformy e-learningowej przystosowanej do osób niedowidzących i głuchych oraz emigrantów
  10. I Pomorskie Forum Wolontariatu Pracowniczego
Projekt i wykonanie: Mehowmy