Dzielnic historie nieznane – ruszają otwarte wykłady

codzienności Nowego Portu, jego zabytkowej zajezdni i architekturze, o historii nazw ulic na Dolnym Mieście i zawodzie fortepianmistrza, klubach sportowych i fortyfikacjach na Biskupiej Górce, podczas otwartych dla wszystkich wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, opowiedzą specjaliści: architekci i historycy, ale też mieszkańcy dzielnic.


Instytut Kultury Miejskiej otwiera kolejny sezon miejskich, alternatywnych spacerów i wykładów. Wkrótce do projektu dołączy kolejna dzielnica Gdańska! 


Pierwszy wykład tej wiosny odbędzie się 7 kwietnia o godz. 17.30 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście. Profesor Jakub Szczepański opowie o budynku i historii Łaźni na ulicy Jaskółczej, która jeszcze do 1975 roku służyła mieszkańcom jako miejsce kąpielowe. Spotkania na Dolnym Mieście odbywać się będą w czwartki o godz. 17.30 w CSW Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1. Następne wykłady będą m.in. opowieściami o nazwach ulic tej dzielnicy, pracach archeologicznych na ul. Długie Ogrody czy zajezdni tramwajowej. 


Na alternatywne wycieczki można będzie wybrać się już pod koniec czerwca. Tymczasem, o Łaźni na Dolnym Mieście, Świńskich Łąkach i letnim domu rodziny Uphagenów opowiadają Jacek Górski i Elżbieta Woroniecka – Lokalni Przewodnicy ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Dlaczego nie zamknięto Łaźni w latach 80-tych? – W 1986 roku doszło do katastrofy w Czarnobylu. Wówczas ważne osoby z Gdańska stwierdziły, że nie można go burzyć, ponieważ może być wykorzystany do obmywania obywateli w przypadku podobnej katastrofy – mówi Jacek Górski. 


Już drugi rok Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają do poznawania Nowego Portu. Wykład otwierający sezon w tej dzielnicy „Nie tak dawno w Nowym Porcie” poprowadzi 14 kwietnia Aleksander Masłowski. Podczas kolejnych spotkań dowiemy się więcej o Zajezdni Tramwajowej w Nowym Porcie, architekturze dzielnicy i codziennemu życiu mieszkańców – współczesnym, o którym opowie Katka Blajchert oraz tym, XIX wiecznym, opisanym w historiach Maxa Kiesewettera. Wykłady odbywają się o godz. 17.30 w CSW Łaźnia 2 przy ul. Strajku Dokerów 5. 


Na Biskupiej Górce, dzielnicy która w październiku gościć będzie Festiwal NARRACJE, wykłady rozpoczną się 26 kwietnia. O rzeźbie Neptuna i innych zdobieniach zewnętrznych na schronisku im. Pawła Beneke opowie Jan Daniluk. W trakcie tego cyklu wykładów dowiemy się także więcej o klubach sportowych Biskupiej Górki, ceramicznych zdobieniach i piecu kaflowym w schronisku P. Beneke oraz o fortyfikacjach i umocnieniach obronnych tej dzielnicy. Na spotkania zapraszamy o godz. 18.00 do Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej przy ul. Biskupiej 24. 


Wykłady i spacery są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych historią gdańskich dzielnic. Zapraszamy na spotkania! Wstęp wolny. Harmonogram wykładów dostępny jest na: http://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/ .

 

 

 

 

 

Foto: Bartosz Bańka

Projekt i wykonanie: Mehowmy