Dołącz do poszukiwań rybki Nemo

Może chcesz zmierzyć swój wzrost z dokładnością do 1 mm? A może odbyć podróż do gwiazd? Nie martw się znajdziesz coś dla siebie, czeka 30 tematów.

 

Trzydzieści różnych tematów czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w piątek, 24 maja, w godz. 10:00 – 14:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Uczelnia zaprezentuje bardzo szeroko swoje osiągnięcia naukowe, a zwłaszcza ich wykorzystanie w życiu codziennym. Jednocześnie udostępni swoje laboratoria i symulatory, na których na co dzień ćwiczą studenci i kursanci. Wiele zajęć typowo praktycznych, ćwiczeń i pokazów, odbędzie się na placu apelowym uczelni, czyli w samym środku Akademii Marynarki Wojennej. Tam poszukiwania Nemo, mierzenie wzrostu z dokładnością co do 1 mm, można z bliska przekonać się co znaczy być strażakiem czy policjantem, a także pokaz udzielania pierwszej pomocy. Na placu będzie można również wcielić się w rolę pilota i zobaczyć Gdynię z lotu ptaka.


To jednak nie wszystko, a właściwie tylko część, gdyż wiele innych tematów będzie realizowanych w laboratoriach i symulatorach uczelni. Zaprasza również Biblioteka Główna AMW, która pokaże swoje zakamarki na co dzień niedostępne dla czytelników. W tym samym budynku, w audytorium uczelni, prezentowane będą wykłady między innymi na tematy: „Żołnierz polski w misjach ONZ”, Piractwo i terroryzm morski”, „Bałtyckie wraki”, „Broń chemiczna zatopiona w Bałtyku”. Piknik Naukowy to także wiele atrakcji dla dzieci, między innymi: „Spotkanie z żeglarzem”, „Turniej gry w warcaby”, „Dźwięki morza”, „Od majtka do kapitana”.


W tym dniu Akademia Marynarki Wojennej zaprasza również do uczelnianego planetarium, gdzie zobaczyć będzie można ciała niebieskie na wiosennym niebie nad Trójmiastem. Natomiast dla zainteresowanych tematyką morską prezentowane będą symulatory, w tym mostek nawigacyjny, symulator siłowni okrętowej. Chętni mogą spróbować swoich sił w prawidłowym załadunku statku, tak aby nie zatonął, ani nie był nawet przechylony. Z kolei tajemnice okrętów podwodnych będzie można zgłębić oglądając jedyny w Polsce okręt podwodny stojący na lądzie, który znajduje się właśnie w Akademii Marynarki Wojennej. To tylko mała część tematów, z którymi będzie można się spotkać podczas Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej.

 

 

 

 

 

 

Fot. K. Miłosz/AMW

Projekt i wykonanie: Mehowmy