Dołącz do LoveLasów

Trójmiejski Park Krajobrazowy został stworzony z myślą o ochronie oraz promowaniu wartości przyrodniczych i kulturowych, w warunkach racjonalnego gospodarowania. Aktualnie na terenie Lasu dochodzi do dewastacji drzew, oraz masowej wycinki, którą nadzoruje Gdańska Dyrekcja Nadleśnictwa.


– Ochrona lasu w oczach nadleśnictwa, oznacza ochronę tego sposobu zarządzania lasem, czyli ochronę wydajnego i efektywnego pozyskiwania drewna. Naszym celem jest przypomnienie i zwrócenie uwagi mieszkańcom Trójmiasta, że park krajobrazowy nie powinien być traktowany jak las gospodarczy, a ilość wycinanego drewna nie powinna rosnąć wraz z każdym kolejnym planem urządzenia lasu.   Nasz marsz ma znaczenie symboliczne. Jesteśmy miłośnikami TPK, chcemy przez to pokazać, że zależy nam na lesie. Nie chcemy by był tylko lasem gospodarczym, jest unikatowy w skali Europy –mówi Marta Sobieska, miłośniczka Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

TPK to fenomen na skalę Polski. Fakt ten wybitnie podnosi znaczenie rekreacyjne parku, lecz jednocześnie niesie poważne zagrożenie dla jego ochrony. Wydarzenie to jest drugą edycją marszu, zorganizowanego już rok temu przez ruch społeczny LoveLasy. W tym roku na marsz zostali zaproszeni goście, Przydenci Miast Gdańska, Gdyni i Sopotu, Dyrekcja RDOŚ, Dyrekcja Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego. Mieszkańcy będą maszerować przy akompaniamencie trójmiejskiej grupy samby Samba Rhythms of Resistance Trójmiasto.


Aby wyrazić swój sprzeciw przeciwko złemu gospodarowaniu Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, w niedzielę 22 maja o godzinie 11, przy Kościele św. Jerzego w Sopocie, zebrani pomaszerują 5 km przez Sopockie Lasy do Stawu Reja przy ulicy Mikołaja Reja. Marsz ten wyraża podejmowane w Trójmieście kroki na rzecz wartości kulturowych i przyrodniczych.

Link do wydarzenia na Facebooku TUTAJ.

Projekt i wykonanie: Mehowmy