Dodaj wiatru w żagle miastom Trójmiasta

Konkurs na żeglarską stolicę Polski wystartował. Do końca stycznia można oddawać głosy na stronie internetowej magazynu „Wiatr”. Wśród miast walczących o ten zaszczytny tytuł znajdują się również Gdańsk, Sopot i Gdynia.

 

W szranki stanęło osiem miast: Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Mikołajki, Puck, Sopot, Szczecin i Świnoujście. Każde z nich jest żywo związane z żeglarstwem i każde z nich ma się czym pochwalić. W Gdańsku znajduje się Narodowe Centrum Żeglarstwa. Gdynia od kilku lat tytułuje się żeglarską stolicą kraju. Giżycko może pochwalić się około 740 miejscami cumowniczymi. Mikołajki, czyli mazurskie jeziora – teren najchętniej wybierany przez polskich żeglarzy. Do puckiej przystani co roku niezwykle licznie przypływają żeglarze regatowi z całej Polski. Sopot może się pochwalić nowym portem jachtowym. Szczecin jest sponsorem zlotu żaglowców The Tall Ships’ Races. A Świnoujście to punkt docelowy wypraw wielu żeglarzy z Europy Zachodniej.

 

– Taki konkurs to dobra inicjatywa. Sporo ładnych miast bierze w nim udział. Z tego co wiem największe szanse ma Gdynia i Giżycko, tak przynajmniej wynika w rankingu. Ja zagłosowałam na Gdynię, bo tutaj mieszkam. Myślę, że to miasto zasługuje na ten tytuł. Chociażby ze względu na dość ruchliwy port jachtowy, no i „Dar Pomorza” – mówi Paulina Oświecimska, mieszkanka Gdyni.

 

Jak na razie sporą przewagą głosów prowadzi Giżycko. Sympatycy tego miasta zdecydowanie zaangażowali się w zdobycie tytułu żeglarskiej stolicy kraju i Giżycko zgarnia prawie połowę wszystkich głosów. Zaraz za nim jest Gdynia, również z solidnym poparciem społeczności – ok 35% głosów. Pozostałe miasta znajduje się dużo poniżej liderów. Żadne nie przekracza progu 10%. Czyżby Gdańszczanie i Sopocianie zapomnieli o swoich małych ojczyznach? Warto wziąć udział w głosowaniu, chociażby dlatego, że tytuł Żeglarskiej Stolicy Polski to duża promocja dla miasta i zaszczyt dla jego mieszkańców. Zajrzyjmy więc na stronę „Wiatru” i kliknijmy Gdańsk, Gdynia, bądź Sopot.

 

Oddać swój głos oraz sprawdzić dokładne wyniki dotychczasowej rywalizacji można na stronie: http://www.magazynwiatr.pl/index.php?artykul=305 .

 

 

Agnieszka Lasinkiewicz

Projekt i wykonanie: Mehowmy