Dlaczego warto mieszkać w centrum?

Wczoraj w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się jedyna w swoim rodzaju konferencja urbanistów, architektów i humanistów.

„Odpowiedzialni za miasto. Dlaczego miasta powinny rozwijać się do wewnątrz?” – to tytuł wczorajszej konferencji, która podzielona została na dwie części. Pierwsza część to część czysto praktyczna, gdzie urbaniści z całej Polski wymieniali się rozwiązaniami architektonicznymi i transportowymi zastosowanymi w miastach, przez nich reprezentowanych. Konferencja zgromadziła przedstawicieli dużych, polskich miast takich jak: Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Kraków, jednak swojego reprezentanta na konferencji posiadał również niewielki Elbląg.


Konferencję otworzył Prezydent Miasta Gdańska, który również objął patronatem całe wydarzenie. – Bardzo się cieszę z tej konferencji. Jest to konferencja bliska życiu każdego z nas- mówił Prezydent Adamowicz. Pierwszą część konferencji rozpoczął natomiast dr hab. inż. arch. Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia, który przedstawił podstawowe problemy urbanistyczne Wrocławia oraz pomysły ich rozwiązywania. Tomasz Ossowicz podkreślił znaczenie czynnika ludzkiego w urbanistyce, a więc kapitału społecznego. – Kapitał społeczny to umiejętność współdziałania, opartego na zaufaniu. W Polsce mamy najniższy wskaźnik jeżeli chodzi o zaufanie,  jeżeli chodzi o ranking to jesteśmy na równi z Rosją, a nasz wskaźnik wynosi 9-17%. To jest problem społeczny, ale też ekonomiczny. Co najciekawsze, nasz brak zaufania to nie tylko kwestia poprzedniego ustroju, to się bierze jeszcze z Polski szlacheckiej. Kapitał społeczny wywodzi się z dużych miast, potrzebna jest zwarta, rozbudowana zabudowa miejska, przy czym trzeba pamiętać, że im lepsze centrum tym mniejsze rozlanie miasta – mówił Tomasz Ossowicz. Wrocławski urbanista podkreślił również czym jest metropolia i jak należy ją rozumieć.- Metropolia to działalność opierająca się na kontaktach z innymi miastami, to kontakty poza regionalne – tłumaczył Ossowicz.


Drugą część konferencji, czyli społeczne wymiary rozwoju, rozpoczęła dr hab. Iwona Sagan z Uniwersytetu Gdańskiego. Iwona Sagan przede wszystkim przedstawiła współczesne problemy miast, czyli przestrzenne rozproszenie. Miasta rozciągają się na wiele kilometrów, przez co życie w nich jest coraz droższe, a mieszkańcy coraz bardziej izolują się od siebie. Istotną kwestią jest również dzielenie miast i tworzenie w nich nowych przeszkód, takich jak ogrodzonych i odizolowanych od miasta, ekskluzywnych osiedli. Istotą miasta jest jej wymieszana i różnorodna przestrzeń publiczna. – To za Las Ramblas, wszyscy kochamy Barcelonę – mówiła Iwona Sagan.


Iwona Sagan przedstawiła również bardzo ciekawe zjawisko. Młodzi, wykształceni, profesjonaliści tzw. young professionals, po wyprowadzeniu się z centrum na peryferię, teraz wracają z powrotem do centrum. Dlaczego? Ponieważ stare kamienice idealnie pasują na ich pracownie, studia i biura, ponadto w centrum mają większy dostęp do kultury, a do pracy mogą dojeżdżać rowerem. Takie przeprowadzki korzystnie wpływają na miasto, nowi mieszkańcy zaczynają remontować swoje nowe mieszkania w starych kamienicach, następnie remontują klatki schodowe, a później nawet fasady, tak powstają obywatelskie inicjatywy. Jak podkreślała Iwona Sagan – To największy kapitał, że ludzie chcą tworzyć coś dla siebie -. 

 

 

 

 

Foto: Maciek Nicgorski

Projekt i wykonanie: Mehowmy