Czytelnia pełna uśmiechu

Ponad 100 wolontariuszy z Kredyt Banku odwiedza 27 oddziałów traumatologii i ortopedii dziecięcej. Rozpoczęła się druga edycja programu „Czytelnia Uśmiechu” organizowanego przez Fundację Kredyt Banku.

 

Od 29 maja do 12 czerwca wolontariusze z Kredyt Banku organizują miniczytelnie w wybranych specjalistycznych ośrodkach pediatrycznych w całej Polsce. Celem programu jest dostarczenie młodym pacjentom wartościowej rozrywki w postaci specjalnie dobranych zestawów literatury.

– „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – warto przypomnieć sobie myśl Janusza Korczaka, któremu poświęcony jest rok 2012. Nasze „Czytelnie Uśmiechu” mają rozpalić w sercach chorych dzieci iskierkę nadziei i dać im możliwość przeniesienia się w świat beztroski, fantazji i zabawy – powiedziała Emilia Gromadowska, prezes Zarządu Fundacji Kredyt Banku.

 

Kanon książek złożony z blisko 170 pozycji, podzielonych na 8 kategorii wiekowych od 0 do 18 lat opracowała Fundacja Kredyt Banku, z pomocą specjalistów z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteki Narodowej. – Z wielką przyjemnością objęliśmy patronat nad programem. To niezwykle cenna inicjatywa, dzięki której zarówno dzieci, jak i młodzież będą mogły odkryć kojącą siłę literatury w chwilach cierpienia – powiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

Podczas akcji w szpitalach wolontariusze z Kredyt Banku montują regały, ustawiają na nich książki i audiobooki, bawią się z małymi pacjentami i zachęcają do korzystania z „Czytelni Uśmiechu”.

– Ogromnie dobrze jest widzieć radość dzieci, rodziców nauczycieli i pracowników Szpitala. To chyba jest najważniejsze i dlatego nikt z nas nie ma wątpliwości, że takie rzeczy warto robić. Czytelnia Uśmiechu działa dosłownie, widać radość z książek ale i uśmiech na twarzach pacjentów – mówi wolontariuszka Elżbieta Cisowska z I Oddziału Kredyt Banku w Krakowie.

 

Wolontariuszka Natalia Broniszewska z Oddziału w Koninie tak opisuje otwarcie czytelni w konińskim szpitalu – Było nawet uroczyste przecięcie wstęgi przez najmłodszego z pacjentów. Wstęgą był bandaż, jak przystało na Oddział Chirurgii i Traumatologii. Wolontariusze odwiedzili wszystkich pacjentów i ich rodziców, wręczając zakładki do książek.

 

Druga już edycja programu realizowana jest dla 27 dziecięcych oddziałów ortopedii, traumatologii i chirurgii urazowej, na których w jednym czasie przebywa 3600 pacjentów, a w skali roku leczonych jest ponad 35 tysięcy dzieci i młodzieży. W programie uczestniczą szpitale w: Białymstoku, Chorzowie, Gdańsku, Grudziądzu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Koninie, Koszalinie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Otwocku, Piekarach Śląskich, Poznaniu, Sopocie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu.

 

 

 

 

Źródło: mat. pras.

Foto: Justyna Banaszczak

Projekt i wykonanie: Mehowmy