Czas na święto nauki nad Bałtykiem

Czas na święto nauki nad Bałtykiem. 20 maja rozpoczyna się XII Bałtycki Festiwal Nauki. Jest to impreza popularnonaukowa organizowana przez uczelnie wyższe województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytucje branżowe i inne związane z nauką a pochodzące z naszego regionu. W Gdyni na wykłady, pokazy, spotkania i warsztaty zaprasza Akademia Morska w Gdyni, a jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Piknik Naukowy, który odbędzie się 25 maja. 

Gdyńskie wydarzenia festiwalowe odbędą się w budynku głównym uczelni (ul. Morska 81-87) oraz na Wydziale Nawigacyjnym AMG (al. Jana Pawła II 3). Jak co roku program jest bogaty i interesujący, łącznie to aż 45 różnych imprez. Wśród atrakcji między innymi:

  • Zostań kapitanem statku i manewruj w gdyńskim porcie – uczestnicy samodzielnie wprowadzą statek do portu w Gdyni, co prawda nie na realnym statku, ale przy użyciu najnowocześniejszego symulatora.
  • Katastrofy i wypadki morskie – szkoła przetrwania – jak w prawidłowy sposób korzystać ze środków ratunkowych Bezpieczeństwo jest najważniejsze – na lądzie, jak i na morzu – dlatego warto zapoznać się z różnymi metodami ratownictwa. Poza pokazem będzie można wziąć udział w zawodach: zakładanie pasa ratunkowego na czas, spacer na czas w kombinezonie ratunkowym, itp.
  • Mikrokontroler – to nie takie trudne! – jak stworzyć generator fali prostokątnej o okresie 1 sekundy przy użyciu mikroprocesora i diody LED? Jak wyświetlić swoje imię na wyświetlaczu LCD, a swoją datę urodzenia na wyświetlaczu 7-segmentowym? Wszystkie te zagadki zostaną rozwikłane podczas warsztatów programowania mikroprocesorów.
  • Podróż do najciekawszych i najoryginalniejszych hoteli świata, czyli jak umacniać swoją pozycję na współczesnym rynku turystycznym – podczas BFN w Akademii Morskiej w Gdyni będzie można poznać ciekawy świat turystyki, „przejść” szlakiem najciekawszych hoteli świata, poznać oryginalne formy i innowacyjne rozwiązania.

Piknik Naukowy
Zwieńczeniem Bałtyckiego Festiwalu Nauki co roku jest „Piknik Naukowy:, który odbędzie się w niedzielę 25 maja na Molo Południowym, tuż przed Akwarium Gdyńskim. Wśród piknikowych atrakcji, nie tylko dla dzieci, są między innymi: prezentacja pojazdów z napędem elektrycznym, pokaz usuwania zanieczyszczeń na wodzie i lądzie, łowienie statków i zwierząt morskich, egzamin na małego kapitana, malowanie twarzy dla prawdziwych wilków morskich, pokazy w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego oraz prezentacja Symulatora Mostka Nawigacyjnego. Początek imprezy o godzinie 10.00.

Szczegółowy program gdyńskich imprez organizowanych przez AMG w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki znajduje się na stronie www.am.gdynia.pl/program-bfn-2014/. Kompletny program imprezy znajduje się na stronie TUTAJ.

 

Oddając krew możesz uratować czyjeś życie!
Studenci zanim wpadną w wir festiwalowych imprez zapraszają do udziału w zbiórce krwi. Ambulans zaparkuje przed budynkiem głównym Akademii Morskiej w Gdyni (ul. Morska 81-87) we wtorek 20 maja w godzinach 8.30 – 13.30. Dawcą krwi mogą zostać zdrowe osoby w wieku 18-65 lat, ważące przynajmniej 50 kg. Od każdego dawcy pobierane jest 450 ml krwi. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek oraz wypić co najmniej pół litra wody. Chętni muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie KrewAktywni.


Foto: K.Miłosz/AMW Gdynia

Projekt i wykonanie: Mehowmy