„Cyrkuluj książeczko”, czyli z książką dookoła Gdańska

Zaczęło się całkiem zwyczajnie – co zrobić z nieużywanymi książkami w domu, a kończy się dzisiaj, hucznym finałem i setkami uśmiechów zadowolonych maluchów.

 

Akcja „Cyrkuluj książeczko” rozpoczęła się w listopadzie. Przez cały czas jej trwania, w wybranych trójmiejskich sklepach, stały specjalnie przygotowane stoiska z książeczkami dla dzieci. Takie kosze znaleźć można było na przykład w sieci sklepów Auchan. Dzieci przez cały czas mogły przynosić swoje stare książeczki albo wybrać sobie nową z pośród przyniesionych przez innych.

 

3 grudnia w gdańskim sklepie Auchan o godzinie 12:00 rozpocznie się impreza kończąca akcję. Atrakcji na pewno nie zabraknie: dzieci będą ubierać choinkę w przygotowane wcześniej przez siebie ozdoby, będą także mogły stanąć do zdjęcia ze Świętym Mikołajem. O godzinie 13:00 rozpocznie się wspólne czytanie bajek, urozmaicone ciekawymi konkursami z nagrodami. Z kolei o godzinie 16:00 odbędzie się gwóźdź programu, czyli spektakl w wykonaniu teatru „Klapa, czyli Koperek i Kminek”.

 

Przedstawienie „Jak Paweł i Gaweł” to śmieszna opowieść o dwóch sąsiadach – Koperku i Kminku, którzy często wpadali w tarapaty poprzez wzajemne kłótnie.

 

Pomysł na akcję zrodził się niespodziewanie. Pan Stanisław Kalicki wpadł na pomysł, kiedy kierowniczka apteki, której jest właścicielem, nie miała co zrobić z dziecięcymi książkami córki. Postanowił więc rozłożyć książki w jednej z aptek. Ku zaskoczeniu wszystkich, książki spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Wiele dzieci podchodziło i wybierało sobie książkę, którą potem zabierały do domu. W ten sposób w ciągu niedługiego okresu czasu wszystkie książeczki znalazły nowych właścicieli.

 

Na tym jednak pan Stanisław nie zaprzestał. Zwrócił się do pani Henryki Krzywonos-Strycharskiej o pomoc. W ten oto sposób akcja rozrosła się błyskawicznie pod patronatem doradczyni rzecznika praw dziecka.

 

Pomysł był prosty – zachęcić dzieci do czytania. Dodając do tego chęci i nieco wysiłku dostajemy przepis na sukces.

 

 

Ola Meka

Projekt i wykonanie: Mehowmy