Co zagra w Gdańsku największa Orkiestra w Polsce?

XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę! Z czerwonymi puszkami stanie w Gdańsku ponad 1200 wolontariuszy, jedenaście sztabów kończy przygotowania, a słynne czerwone serca czekają na nowych właścicieli. Przy tej okazji warto przygotować nie tylko portfele, ale również zarezerwować czas i wziąć udział w finałowych wydarzeniach!

 

Muzyczna podróż dookoła świata na Targu Węglowym

Zabawa na Targu Węglowym zacznie się o 13.30 wielką rozgrzewką do Euro2012. Bity będzie rekord w ilości osób jednocześnie podbijających futbolówkę (oprócz portfela warto zaopatrzyć się w piłkę). Do wygrania oryginalne piłki UEFA EURO 2012. Następnie ruszymy w muzyczną podróż dookoła świata. Koncert ”Gdańsk dla Orkiestry” otworzy prezydent Paweł Adamowicz. W programie rytmy kubańskie w wykonaniu Reia Cabello z zespołem Calle Sol, afrykańskie klimaty z zespołem Ikenga Drummers, zespół Flit z Urkainy czy Sharena wykonujący muzykę bałkańską. Fani rodzimych artystów też mogą liczyć na udane popołudnie; na scenie zagoszczą Czarno-Czarni, Blue Cafe, Michał Szpak i Big Cyc. Koncert poprowadzą Krzysztof Skiba, Paolo Cozza i Kevin Aiston pod bacznym okiem Małgorzaty Rakowiec z TVP (szczegółowy plan koncertu na www.gdanskdlaorkiestry.pl). Nie zabraknie również loterii, kiermaszu i ciekawych aukcji (licytowana będzie między innymi złamana tyczka Anny Rogowskiej, voucher na dzień na poligonie, czy zaproszenie do kina na prywatny seans dla 25 osób w 5D). Zmarznięci uczestnicy będą mogli liczyć na gorącą grochówkę.

 

Ożywione roboty w Galerii Bałtyckiej

W Galerii odbędą się warsztaty budowy i programowania robotów, tak by reagowały na polecenia człowieka. Będą prowadzone w 30 minutowych cyklach, w grupach maksymalnie 12-osobowych. Roboty budowane będą przy użyciu zestawów klocków Lego Mindstorms, a później programowane na komputerach przez uczestników. Pierwszy cykl zajęć zacznie się o godzinie 10:30, a kolejne co 45 minut.

 

Marsz do fryzjera!

Wspomóc Orkiestrę można również nie ruszając się z fryzjerskiego fotela. Gdańskie salony: Welkom, przy ul. Grunwaldzkiej 82 oraz Hair Gallery, przy ul. Grobla I 13, w tym dniu będą ciąć, czesać i stylizować przekazując wszystkie zebrane pieniądze na rzecz Orkiestry. Od połowy grudnia fryzjerzy zbierali pieniądze dla chorych dzieci. W Salonach Firmowych KEMON w całej Polsce pojawiły się wówczas orkiestrowe skarbony WOŚP.

 

Sobieszewska Wyspa Skarbów

”Wyspa Skarbów” podobnie jak w latach ubiegłych będzie brać czynny udział w Finale. Kwestowanie zacznie się o godzinie 11 a w programie znalazły się liczne atrakcje w tym pchli targ, kawiarenka otwarta cały dzień, pokaz ochotniczej straży pożarnej oraz koncert rozpoczynający się o godzinie 14.

 

Bezpłatne porady specjalistów w Szpitalu Marynarki Wojennej

W dniu finału skorzystać będzie można z porady specjalistów: chirurga, laryngologa, urologa, ortopedy, ginekologa, okulisty, neurologa i radiologa ( wykonywać będzie badania mamograficzne, usg tarczycy, usg piersi, usg prostaty). W akcję zaangażowane będą również dzieci lekarzy; będą kierować ruchem i informacją podczas tego dnia.

 

Kuj żelazo póki gorące na Fortach

W pracowni Kowalstwa Artystycznego Bystrek będzie można samemu spróbować swoich sił w tym już ginącym zawodzie, obejrzeć pokazy kucia, a także zlicytować świecznik wykuty podczas finału. Pracownię odwiedzą również zaproszeni goście; Rzeźbiarka Adriana Sitkiewicz miecznik Jan Chodkiewicz i Michał Frejer z Grupy Rekonstrukcyjnej.

 

Koncert w Medyku

Klub Medyk i Młodzi Demokraci zapraszają na koncert rozpoczynający się o godzinie 20. W programie zespoły take jak: State Urge, Darvin, Sweet Bitter & Sour i Crimson Trail.

 

WOŚP na torach

W dzień Finału na torach tramwajowych będzie można zobaczyć, a także przejechać się trzeba zabytkowymi tramwajami typu N, 105N i 102. W ”orkiestrowych” tramwajach nie trzeba będzie kasować biletów. Zamiast nich obowiązkowy będzie datek do puszek wolontariuszy.

 

Cetrum zabaw Loopy’s Word

Największe Centrum Zabawy przy ulicy Grunwaldzkiej 229 również zagra z Orkiestrą. W Loopy’s Word będzie można wrzucić do puszki z czerwonym serduszkiem „dar serca” – a przy okazji wziąć udział w loterii fantowej.

 

Dziennik Bałtycki, jak co roku wyda w dzień finału specjalne wydanie, który będzie można zakupić za datek do puszki, a na niestrudzonych wolontariuszy czekać będzie największy w Polsce tort wegański przygotowany przez firmę Avocado.

 

 

chaperone

Projekt i wykonanie: Mehowmy