Co plażowicz wiedzieć powinien – przegląd gdańskich kąpielisk

Pogoda płatała nam ostatnio figle, zaskakując a to burzą i ulewnym deszczem, a to niskimi temperaturami, ale prognozy na najbliższe dni są obiecujące – weekend ma być upalny i słoneczny! W związku z tym przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik po gdańskich plażach.

 

Gdańskie kąpieliska corocznie otrzymują wysokie noty w rankingach i plebiscytach na najlepsze i najbezpieczniejsze miejsca do kąpieli, a ratownicy osiągają wysokie wyniki w zawodach ratowniczych. W sezonie wakacyjnym w Gdańsku można skorzystać z 5 kąpielisk strzeżonych. Ratowników spotkamy na Stogach, w Brzeźnie, w Jelitkowie, w Sobieszewie i w Sobieszewie-Orlu. Wszystkie plaże w okresie od czerwca do końca sierpnia są strzeżone od godziny 9.30 do 17.30, a dodatkowo są także całodobowo monitorowane.

 

Co jednak robić gdy kąpiele słoneczne i morskie to za mało? Gdańskie plaże oferują szeroką gamę dodatkowych atrakcji – możemy między innymi wypożyczyć rowery, quady czy skutery. Na głodnych i spragnionych czeka rozbudowana infrastruktura gastronomiczna, a dla aktywnych przewidziano turnieje piłki nożnej czy siatkówki. Dodatkowe atuty plaż to hotspot przy molo w Brzeźnie oraz na Stogach, stojaki na rowery ustawione przy wejściach na wszystkie kąpieliska, przebieralnie plażowe oraz możliwość wypożyczenia leżaka bądź parawanu. Na plażach w Jelitkowie i Brzeźnie czekają zaś ogromne, plażowe zjeżdżalnie wodne. Co więcej, w sezonie 2012 zaplanowano na gdańskich plażach wiele imprez rekreacyjno-sportowych, między innymi: Nikon Cup (6-14.07), Baltic Sail (5-8.07), Letni Maraton Fitness (21.07), Mistrzostwa Europy w Skimboardingu (28.07), Grand Prix Nordic Walking – II Edycja (4.08) oraz Pomorskie Zawody w Ratownictwie Wodnym (19.08).

 

Jak dojechać na plażę?

Stogi – tramwaje nr 8, 3

Brzeźno – tramwaje nr 3, 5

Jelitkowo – tramwaje nr 2, 8, autobus linia nocna N5

Sobieszewo – autobusy nr 112 i 186, autobus linia nocna N7 i N9

Sobieszewo – Orle – autobus 112, autobus linia nocna N9

 

Korzystajcie z pięknego, letniego weekendu, ale nie zapomnijcie o rozwadze i rozsądku podczas plażowych szaleństw.

 

 

Kaja Chmielewska

Foto: Manfred Morgner

Projekt i wykonanie: Mehowmy