Closed Show | ZENIAL

ZENIAL – ‘Connection Reset by Peer’

Closed Show | ZENIAL
29.03.2012 | godz.20.00 | Kolonia Artystów
Wstęp tylko na zaproszenia, do odbioru w KA
pon-pt w godzinach 17.00 – 20.00 
Projekt Closed Show | Zenial jest realizowany bez publicznego wsparcia finansowego.

Pierwsza od sześciu lat solowa płyta artysty, ukazująca jego twórczość w kontekście działalności i aktywności koncertowej. Nie oznacza to jednak, że Connection Reset by Peer jest albumem live sensu stricte. Owszem, materiał prezentowany na płycie to zapis nagrań, które pierwotnie powstawały na żywo, w trakcie tworzenia przez Zeniala instalacji dźwiękowych i eksperymentów sonicznych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Materiał ten nie jest jednak kompilacją, to album tworzący przemyślaną całość, spójny tematycznie i muzycznie. Connection Reset by Peer to wynik interferencji różnych dźwięków otoczenia, opartych w dużej mierze na elektryczności, feedbackach radiowych, odgłosach pola elektromagnetycznego wydobywanych z generatorów napięcia oraz tzw. elementów nagrań terenowych. Sposób operowania tymi środkami zbliża artystę w kierunku muzyki konkretnej, często niełatwej w odbiorze. Jednak nie jest to twórczość skierowana wyłącznie do znawców. Każdy poszukujący odbiorca, gotowy zmierzyć się z wyjątkowo ciężką, masywną, organiczną materią dźwięku, znajdzie w tutaj coś dla siebie. Mimo bowiem wymagającego charakteru płyty, jest w niej wiele ciekawych i zaskakujących motywów, intrygujących rozwiązań i niespodziewanych elementów muzycznych.

Nowy album

ukaże się 29.03.2012 nakładem wydawnictwa Zoharum.
Wydanie dostępne będzie w dwóch wersjach: podstawowej i limitowanej. Do pierwszych 150 egzemplarzy dołączony zostanie bonusowy dysk, zawierający archiwalne nagrania artysty z różnych okresów jego działalności, ukazujący również zmieniające się oblicza jego twórczości.

 

O artyście:

ZENIAL (Łukasz Szałankiewicz) – artysta utożsamiany z Sanokiem, Krakowem, a ostatnio Poznaniem. Sound designer, historyk, kurator muzyki elektronicznej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach w Austrii, Rosji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Francji, Chinach, Węgrzech, Białorusi, Rumunii, Litwie, Izraelu, Kazachstanie, Peru, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Kolumbii, Meksyku, Ekwadorze, Luksemburgu i USA (w 2011 roku w Festiwalu Focus!, organizowanym w Lincoln Center przez prestiżową uczelnię Juillard oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Yorku). Występował w Polsce podczas Festiwali: Audio Art., Unsound, Wro, a także w Galerii Kordegrada (Warszawa), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Galerii Arsenał (Białystok), Centrum Sztuki Współczesnej (Toruń) i wielu innych miejscach. W swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Poza działalnością stricte muzyczną zajmuje się promowaniem twórców polskich w kraju i za granicą. Współtwórca wydawnictwa Audiotong. Działał również prężnie przy organizacji kilki festiwali. Wydaje albumy jako Zenial oraz Palsecam, wraz z Maciejem Szymczukiem tworzy projekt AABZU, a wspólnie z prof. Markiem Chołoniewskim udziela się w projekcie Dizzy Kinetics.

Projekt i wykonanie: Mehowmy