Cięcie, klejenie, magiczne prószenie, czyli święta w IKM

Warsztaty, prezenty i odrobina „christmasowej tandetki”. Zobacz, co działo się w weekend w Instytucie Kultury Miejskiej.


Organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci na warsztatach z EneDueRabe miały możliwość stworzenia samodzielnie kartek świątecznych z piktogramów. Poza tym rodzice z dziećmi bawili się w klejenie i składanie, czyli tworzenie ozdób świątecznych na choinkę. Tworzenie największej kolekcji konfetti, warsztat anielskiego włosia: cięcie, klejenie, prószenie magicznym pyłem, kocia miętka i pańska skórka. Ponadto można było nauczyć się robienia ozdób świątecznych popularnych w krajach anglosaskich czyli Christmas Crackers, które można wykorzystać także jako formę prezentu pod choinkę. To wszystko można było zrobić i zabrać ze sobą do domu, a kartki posłużą pewnie jako idealne, ręcznie robione prezenty dla najbliższych.

 

Uczestnicy warsztatu „ZRÓB SOBIE PREZENT Z POCOTO” mogli stworzyć indywidualne, oryginalne produkty świąteczne, a to wszystko za pomocą materiałów takich jak: drewno, tekstylia, papier oraz tworzywo sztuczne. POCOTO pokazało jak łączyć te materiały i w jaki sposób stworzyć własnoręczny, oryginalny prezent taki jak: lampka, sztućce, pudełko, ramkę na zdjęcie, czy biżuterię. Każdy mógł poczuć się przez chwilę projektantem i artystą, wymyślić coś własnego i wyjątkowego. Na warsztacie „BAG BELOVED” uczestnicy mieli możliwość zaprojektowania i wykonania samodzielnie dizajnerskich toreb typu tote bag, czyli toreb na zakupy, mniejszych torebek i saszetek. Każda z tych toreb była unikalna i dostosowana oczywiście do potrzeb praktycznych i estetycznych ich twórców. Nie zabrakło też innych atrakcji. Był kiermasz książkowy z Cafe Fikcja, więc można było zaopatrzyć się również w świąteczne, książkowe prezenty. Było wspólne ubieranie choinki. A dla nieco przytłoczonych przedświątecznymi zajęciami odbyła się IV już odsłona otwartego jamu audiowizualnego BYOB pt. „Melancholia”, będącego swoistym podsumowaniem roku. Tym razem akcja miała charakter zdecydowanie bardziej video.

 

Dla spragnionych muzycznych brzmień odbyły się też koncerty, zagrali goście tacy jak Stendek + VJ Panna Ula, Emiter/Franczak, Waiting for Emma, Pleq, Touchy Mob, Dat Rayon. Można było także zapisać się do Gabinetu masażu ucha wewnętrznego. W trakcie weekendu zadbano również o kącik kulinarny – można było zjeść i wypróbować ciastek, ciast, kawy i herbaty w wegańskim wydaniu zaproponowane przez kawiarnie Fukafe. Dostępne było też wegańskie bistro by Kara Kata. A wieczorem, gdy za oknem prószył sobie śnieg, można było napić się dobrych, rozgrzewających grzańców.

 

Agnieszka Wysocka

 

 

 

 

Foto: Instytut Kultury Miejskiej/Bogna Kociumbas

Projekt i wykonanie: Mehowmy