Chodź na EKO Piknik!

W sobotę 30 kwietnia na mieszkańców od samego południa czekają dziesiątki atrakcji, wszystkie promujące ekologię i segregację szkła. Będą odbywały się w dwóch miejscach Parku Reagana (przy placu zabaw i siłowni pod chmurką, na wysokości ul. Dąbrowszczaków): na głównej scenie oraz w strefie pikniku. Na tej pierwszej pojawią się spektakle dla najmłodszych, eko-kabaret, quiz ekologiczny z nagrodami.

Na koniec zaplanowany jest koncert zespołu Recycling Band, grającego na własnoręcznie wykonanych instrumentach z odpadów oraz wokalistki Reni Jusis!

W pobliżu sceny na gości czekać będą namioty edukacyjne, w których najmłodsi będą mogli tworzyć m.in. łódki z plastikowych opakowań, lampiony ze słoików, ekologiczne gry planszowe czy recyclingowe kalejdoskopy z rolek po papierze. Tuż obok, swoich sił próbować będzie można w eko-igrzyskach. W ich ramach będzie budowanie wieży z puszek czy przemieszczanie się po gigantycznej grze planszowej tak, by zaoszczędzić jak najwięcej wody.

Za zabawę w poszczególnych strefach uczestnicy otrzymywać będą kupony, które można będzie wymienić na ekologiczne upominki oraz zdrowe przekąski. Nagroda główna, czyli rower, trafi zaś do rąk najbardziej kreatywnego uczestnika pikniku, który stworzy hasło promujące segregację szkła.

Piknik rodzinny będzie też okazją do wzięcia materiałów informacyjnych oraz porozmawiania z przedstawicielami miasta o wprowadzanej od lipca obowiązkowej segregacji szkła i działającym systemie gospodarki odpadami.

– Chcemy w ten sposób nie tylko poinformować mieszkańców o nadchodzących zmianach, ale też zwrócić ich uwagę na temat recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. – Obowiązkowa segregacja szkła jest kolejnym krokiem w dążeniu do uzyskania wysokich poziomów odzysku odpadów narzuconych nam przez Unię Europejską – dodaje.

– Obowiązek segregacji szkła będzie obowiązywał od 1 lipca. Do tego czasu do każdego gospodarstwa domowego w Gdańsku zostaną dostarczone nowe – ZIELONE – pojemniki lub worki na odpady szklane. Będą oznakowane specjalnymi symbolami, będą na nich nadrukowane lub naklejone informacje, co można, a czego nie powinno się tam wyrzucać – wyjaśnia dyrektor Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. O wszystkim opowiemy mieszkańcom podczas pikniku. To wydarzenie będzie zresztą początkiem szerokiej kampanii informacyjnej o segregacji szkła. Za jej pośrednictwem chcemy dotrzeć do każdego mieszkańca Gdańska i wyjaśnić nowe zasady gromadzenia odpadów. Nie ma się czego bać – segregacja jest niezwykle prosta, wymaga jedynie niewielkiego przeorganizowania gospodarstwa domowego – dodaje Kotłowski.

 

PROGRAM:

12:00 Rozpoczęcie pikniku

15:00 Koncert zespołu Recykling Band

16:10 Koncert RENI JUSIS

 

 

 

 

Foto: Panek/Wikipedia

Projekt i wykonanie: Mehowmy